Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Podsumowanie sezonu turystycznego 2019 na Krecie

Chociaż tegoroczny sezon przełamał passę silnych wzrostów, jakie odnotowywane były dotąd w greckiej branży turystycznej, to jednak nie sprawdziły się też proroctwa, które wieszczyły znaczne spadki ilości turystów wypoczywających w Grecji i na Krecie. Od 1 kwietnia do końca października na lotnisku w Heraklionie odnotowane zostało zaledwie nieco ponad 0,5 procentowe zmniejszenie się liczby zagranicznych pasażerów. Tym samym oznacza to, że w sezonie turystycznym 2019 liczba gości wypoczywających w tym rejonie Krety była mniejsza o około 40 tys. osób.

Podsumowanie sezonu 2019

Znaczącej zmianie nie uległa też lista krajów, z których przybywa najwięcej turystów. Podobnie jak w latach ubiegłych czołowe miejsca zajmują: Niemcy (blisko 880 tys. osób), Anglia (ponad 440 tys. osób) oraz Francja (350 tys. osób).

Zanim skupimy się na omawianiu greckiej turystyki wróćmy na chwilę na nasze krajowe podwórko. Swój sezon turystyczny podsumowało także lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Warto zauważyć, że na liście dziesięciu najpopularniejszych kierunków w ruchu czarterowym, aż 5 pozycji zajmowały lotniska z Grecji. W gronie tym nie mogło zabraknąć obu lotnisk na Krecie, które znalazły się na 5. i 10. miejscu (odpowiednio: Heraklion około 60 tys. oraz Chania około 40 tys. pasażerów).

Zdaniem Nikosa Chalkiadakisa, prezesa Stowarzyszenia Właścicieli Hoteli w Heraklionie, tegoroczny sezon nie był najgorszy. Chociaż z pewnością nie można mówić o kryzysie czy też załamaniu się rynku to jednak są kwestie, które budzą spory niepokój. Jednym z tych problemów jest upadek biura podróży Thomas Cook oraz bankructwo podmiotów z nim związanych. Wciąż nie wiadomo, jak zostanie zagospodarowana pusta przestrzeń, jaką pozostawiła ta firma na rynku zorganizowanych wyjazdów turystycznych.

Tym co niestety martwi hotelarzy to także redukcja przychodów, jakie zostały odnotowane w czasie tegorocznego sezonu. W stosunku do ubiegłego roku zmniejszyły się one o około 5-6%. Z pewnością będzie to wynik, który wpłynie na rentowność części firm.

Podsumowanie sezonu 2019

Według Nikosa Chalkiadakisa pozytywnym aspektem pozwalającym pozytywnie patrzeć w przyszłość jest to, że z roku na rok Grecja wciąż umacnia swoja pozycję na międzynarodowym rynku turystycznym. Jego zdaniem zmiany wprowadzane w przyszłości powinny podążać przede wszystkim w kierunku poprawy jakości.

Aspekt ten był również podkreślany przez obecnego Ministra Turystyki Harisa Theocharisa. W rozmowie z portalem Capital.gr powiedział on, że lepsza jakość usług turystycznych ma pozwolić na osiągnięcie lepszych wyników finansowych. Prognozuje on także, że w przyszłym roku grecki sektor turystyki powinien odnotować stabilną liczbę zagranicznych gości. Równocześnie minister przewiduje, że sezon powinien być znacznie spokojniejszy i pozwolić na około 10% wzrost przychodów w przedsiębiorstwach związanych z turystyką.

Piotrek,  data_2019-11-06 19:05:39 2019-11-06 19:05:39
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Aleksandra Kirakosyan
Aleksandra Kirakosyan
2019-11-06 20:03:46

Ja byłam i świetnie się bawiłam! Zresztą to moja ukochana wyspa ❤

1
 Kasia Chrobry
Kasia Chrobry
2019-11-07 13:06:40

Ola Kira moja też

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156593745267551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Piotrek | www.crete.pl : Meana, my osobiście nie lecimy choć nasza decyzja podyktowana jest z nieco innymi względami, chociaż związanymi z kryzysem ekonomicznym  wywołanym przez koronawirusa. No cóż, może i na stronach biur podróży pojawiają się tego typu wątki i dyskusje, ale są być może np. skrzętnie kasowane przez administratorów. (...)
gość Meana: do Romek No tak, tak,  ja o tym doskonale wiem ...I w końcu podejmę decyzję, może nawet spontaniczną :-) :-) Jednak dopiero na tym forum czytam wpisy ludzi, którzy w związku z zaistniałą sytuacją pomyśleli o tym samym, co ja, mają takie same pytania, wątpliwości i obawy jak ja, dlatego bardzo się cieszę, że tu trafiłam. (...)
Jacek Maciek: Są testy na lotnisku. Potwierdzam. W sumie nie wiem jak wygląda badanie tych próbek, ale na lotnisku jest totalny bajzel. Nawet się zastanawiam, czy w rzeczywistości te próbki są w ogóle badane. Ale jeśli ktoś przyjechał i stwierdzono u niego wirusa to nie zazdroszczę, bo biuro turystyczne wypnie się niestety całkowicie. Co prawda pobyt na kwarantannie jest opłacony przez grecki rząd ale powrót do Polski już nie. (...)
gość Romek: Meana, każdy jest kowalem swojego losu. Sama musisz podjąć decyzję. Albo wszystko będzie super i będziesz wychwalać te wakacje pod niebiosa,twierdząc,że żadnego wirusa nie ma albo będą to twoje najgorsze wakacje i będziesz do końca życia żałować,że jednak poleciałaś. Twój wybór...
Drewek Kasia: Czy leciał ktoś liniami smartwings na krete z poznania ?? Wszystko było ok czy samoloty problemowe ?
gość boob: Czytam te wszystkie informacje i mało ludzi pisze o tym qr kodzie. Kiedy je dostaliście - ile godzin przed wylotem? Czy trzeba go drukować?    
gość Meana: No to co robimy? Jechać, nie jechac, jak tu wybrać między sercem a rozumem ? Pobyt w 4 osoby na 2 tygodnie to duuuzy wydatek, oj, byłoby strasznie żal stracic tyle kasy. Ale słoneczko kusi. I może też te nieco mniejsze tłumy.. Co Wy postanowiliście?
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera