Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Front burzowy Oceanis i kolejne deszcze paraliżują Kretę

Od wczoraj zachodnia część Krety znów zmaga się z ulewnymi deszczami. W rejonie Chanii na przestrzeni około 10 godzin na każdy metr kwadratowy ziemi spadło blisko 200 litrów wody. Są to opady, które w Polsce odnotowywane są zazwyczaj na przestrzeni kilku miesięcy. Najnowsze doniesienia płynące z tamtejszych mediów są niepokojące. W zastraszającym tempie mnożą się kolejne informacje na temat drastycznych utrudnień powodowanych przez kolejne osuwiska ziemi. Dodatkowo w dniu wczorajszym doszło do poważnych uszkodzeń mostów znajdujących się w rejonie zachodniej części Krety.

Wąwóz
Kompletnie zniszczona droga w wąwozie Kotsifou na południu Krety (w kierunku miejscowości Plakias)
źródło zdjęcia www.neakriti.gr

Zawalone mosty

Niestety zniszczenia te dotyczą również budowli uznawanych za historyczne. Częściowemu zawaleniu uległ most Keritis znajdujący się niedaleko miejscowości Alikianos oddalonej o około 10 km od Chanii. Niestety przeszło 100-letnia kamienna konstrukcja nie oparła się sile żywiołu. Przepływająca woda doprowadziła do podmycia jednego z filarów, który w konsekwencji zawalił się wpadając do nurtu rwącej rzeki. Chwila ta została uchwycona przez kamerzystę stacji neatv.gr. Była to bardzo przejmująca chwila dla lokalnych mieszkańców, którzy w poprzednich dniach starali się umocnić fundamenty mostu. Władze tamtejsze gminy poinformowały, że w zaistniałej sytuacja droga wiodąca przez ten most będzie wyłączona z ruchu aż do odwołania.

Do zniszczenia mostów doszło również w trzech innych miejscach, w tym także Platanias, które w okresie letnim jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Zawalił się tam wiadukt znajdujący się na zachodnim krańcu tej miejscowości. Jego zniszczenie będzie z pewnością sporym utrudnieniem dla lokalnych mieszkańców, gdyż był on częścią starej drogi, po której nie tylko odbywał się lokalny ruch samochodowy, ale również realizowane były połączenia autobusowe.

Zawalony most w miejscowości Platanias
Zawalony most w miejscowości Platanias
źródło zdjęcia www.chaniapost.eu

Sytuację lokalnych mieszkańców dodatkowo komplikuje to, że muszą się oni także liczyć ze sporymi utrudnieniami w komunikacji na alternatywnej Nowej Drodze, gdzie na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin doszło do kolejnych niekontrolowanych osuwisk ziemi.

Osuwiska na Nowej Drodze Narodowej

Na duże utrudnienia muszą szykować wszystkie osoby poruszające się na odcinku Nowej Drogi między Heraklionem a Kissamos. W wielu miejscach tej ważnej arterii komunikacyjnej Krety doszło do osuwisk. Przejezdność jest tak ograniczona, że policja kierująca ruchem zalecała aby kierujący samochodami w miarę możliwości nie kontynuowali dalszej podróży. Z relacji kierowców przekazywanych do lokalnych mediów wynika, że na Nowej Drodze doszło do osuwisk ziemi na wysokości takich miejscowościach, jak: Agia Pelagia, Sisses, Bali, Rethymno, Petres, Fodele, Fontanny, Souda oraz wielu innych.

W chwili obecnej lokalne władze starają się za wszelką cenę utrzymać przejezdność tej drogi. Sytuacja jednak jest na tyle poważna, że swoją wizytę w regionie Chania zapowiedział grecki Minister Infrastruktury i Transportu.

Liczne podtopienia

W miejscowości Platanias doszło także do wielu podtopień domów oraz sklepów. Problemów nie ustrzegł się również market jednej z sieci dyskontów, który został zalany przez rozlewisko spiętrzonej wody występującej z rzeki Keritis.

Lidl podtopiony w Platanias
źródło zdjęcia www.chaniapost.eu

Z podobnymi problemami borykali się mieszkańcy wielu innych miejscowości. W turystycznym kurorcie Bali znajdującym się rejonie Rethymno podtopiona została droga wiodąca wzdłuż wybrzeża. Zamieniła się ona w rozległą rwącą rzekę płynącą w kierunku morza. W chwili obecnej ciężko jest oszacować rozmiar zniszczeń, ale z pewnością nadbrzeżna część Bali będzie wymagała sporych nakładów przed tegorocznym sezonem turystycznym.

Bardzo trudna sytuacja jest także w rejonie miejscowości Adelianos Kampos oraz Platanias znajdujących się blisko wschodnich obrzeży miejscowości Rethymno. Ewakuowanych zostało tam około 20 osób mieszkających w domach znajdujących się najbliżej rzeki Platanano. Lokalne władze oraz służby są gotowe do udzielenia pomocy kolejnym osobom, których domostwa mogą być zagrożone przez żywioł.

Utrudnienia na drogach w kierunku południa Krety

Z dużymi utrudnieniami borykają także mieszkańcy gminy Mylopotamos. Po deszczach, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin, rzeka Geropotamos przepływająca przez ten region zdecydowanie podniosła swój poziom. Gigantyczne ilości wody nie mieszczące się w jej korycie rozlały się na przyległe tereny tworząc barierę niemożliwą do przebycia. Mocno uczęszczana droga między miejscowościami Panormo oraz Perama jest całkowicie nieprzejezdna.

Ze względu na ogromne ilości wody spływające z gór do odwołania wstrzymany został ruch odbywający się przez tunel znajdujący się w miejscowości Topolia. Lokalne władze informują, że osoby mieszkające w tym rejonie Krety powinny w miarę możliwości powstrzymać się od podróżowania samochodem. Dodatkowo mieszkańcy miejscowości znajdujących się w rejonach rzek w przypadku dalszego pogorszenia pogody powinni być przygotowani do opuszczenia swoich domów oraz ewentualnej ewakuacji.

Plakias odcięte od północnego wybrzeża

Duża część miejscowości znajdujących się w środkowej oraz zachodniej części południowego wybrzeża ma bardzo utrudnione możliwości przejazdu lub wręcz są odcięte od inne części wyspy. Właśnie w takiej sytuacji znaleźli się mieszkańcy Plakias, który w dniu wczorajszym utracili dwa główne połączenia drogowe wiodące w kierunku Rethymno. Zniszczeniu uległa droga wiodąca przez wąwóz Kotsifou oraz Kourtaliotioko. Gigantyczne ilości wody przepływającej przez tamtejsze rzeki spowodowały osunięcia się nasypów, na których poprowadzona była droga. W wielu miejscach kompletnemu zniszczeniu uległa także nawierzchnia. Szkody są tak poważne, że wszelkie doraźne naprawy są w tej chwili niemożliwe. Przywrócenie pełnej sprawności tych połączeń drogowych zajmie najprawdopodobniej miesiące.

Droga zniszczona w wąwozie Kourtaliotiko
Droga zniszczona w wąwozie Kourtaliotiko
źródło zdjęcia www.neakriti.gr

Opóźnienia i odwołane loty na lotnisku w Chanii

Trudne warunki pogodowe sparaliżowały również funkcjonowanie lotniska w Chanii. Część lotów realizowanych z tego portu została odwołana lub zrealizowana ze znacznym opóźnieniem. Niektórzy pasażerowie byli zmuszeni do skorzystania z portu lotniczego w Heraklionie. Specjalne połączenie autobusowe łączące oba lotniska zostało uruchomione przez KTEL.

W dniu wczorajszym w wielu rejonach Krety doszło również do przerw w dostawach prądu. W przypadku niektórych miejscowości utrudnienia te, ze względu na poważne uszkodzenia trakcji energetycznej oraz transformatorów, mogą potrwać nawet kilka lub kilkanaście godzin.

Szkody trudne do oszacowania

Szkody wywołane przez deszcze oszacowane zostały wstępnie na około 100 mln €. Jest to jednak wartość bazująca na dotychczasowych informacjach napływających do regionalnych władz. Można spodziewać się, że w kolejnych godzinach będą pojawiać się następne doniesienia o zniszczonych drogach, domach lub innej infrastrukturze. Grecki rząd przekazał informacje, że poszkodowanym regionom zostanie przekazane w trybie natychmiastowym 10 mln € na doraźne usuwanie zniszczeń.

Niestety ilość newsów, dotyczących mniejszych lub większych utrudnień, zamieszczonych przez lokalne portale jest tak duża, że nie byliśmy w stanie zebrać ich w tej jednej aktualności.

Gosia i Piotrek,  data_2019-02-26 20:01:44 2019-02-26 20:01:44
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Mariola Maj
Mariola Maj
2019-02-26 19:56:07

Omg

 Mariola Maj
Mariola Maj
2019-02-26 19:57:13

O my good

 Ewelina Kubiak
Ewelina Kubiak
2019-02-26 20:05:56

Katarzyna Czarniak

 Magdalena Patocka
Magdalena Patocka
2019-02-26 20:21:36

 Elektra Pavlidu
Elektra Pavlidu
2019-02-26 20:31:39

 Maria Skibińska
Maria Skibińska
2019-02-26 20:34:16

:( bardzo przykro.

 Gosia Pętlicka
Gosia Pętlicka
2019-02-26 20:38:32

 Elżbieta Werecha
Elżbieta Werecha
2019-02-26 20:47:14

 Dorota Tetzlaff
Dorota Tetzlaff
2019-02-26 20:52:07

 Maria Małecka
Maria Małecka
2019-02-26 21:15:35

 Dorota Kądziołka
Dorota Kądziołka
2019-02-27 00:58:20

 Anna Kaczmarek
Anna Kaczmarek
2019-02-27 06:40:51

 Małgorzata Zyguła
Małgorzata Zyguła
2019-02-27 06:45:27

Czy jest sens wybierać się tam w maju?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-02-27 07:58:43

Małgorzata ciężko powiedzieć. Wszystko zależy w który rejon chcesz się wybrać. Niezależnie od tego weź pod uwagę, że przez 2-mc z pewnością sytuacja ulegnie zmianie.

 Małgorzata Zyguła
Małgorzata Zyguła
2019-02-27 08:06:25

CRETE - Kreta obok miasteczka Platanias

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-02-27 18:25:50

Małgorzata do maja zostało jeszcze sporo czasu. Lokalni mieszkańcy z pewnością usuną dużą cześć zniszczeń i z pewnością zrobią wszystko, żebyś czuła się na Krecie jak najlepiej.

1
 gość}
gość PiotrWie
2019-02-27 09:21:16

Poprzednie ulewy powodowały znaczne uszkodzenia, a to co pokazaliście teraz wygląda tragicznie. Droga przez wąwóz Kotsifou jest pewnie zerwana prawie w całości - idzie ona dnem wąwozu. Nie spodziewałem się uszkodzenia drogi przez Kourtaliko - w końcu idzie ona na znacznej wysokości nad strumieniem. Też sądząc ze zdjęcia naprawa potrwa w tygodniach. Nie wiesz jak z drogą do Plakias od Chorej Sfakion? A przed wszystkim droga z Chanii do Chorej - idzie co prawda bardzo wysoko nad Imbrosem ale też mogło coś zmyć.

Co do sensu wyjazdu w maju - zawsze jest jakiś sens, mogą być nieprzejezdne niektóre drogi, na pewno mogą być problemy z przejściem części wąwozów ale na pewno Grecy przygotują co się da do sezonu. My lecimy 10 kwietnia - w planach mamy wschód, planujemy przejść 5 - 6 brakujących nam wąwozów, ale nie jest wykluczone że będzie to niemożliwe - wtedy pewnie zalegniemy w Xerocampos i spędzimy najbardziej leniwe dwa tygodnie w historii naszych pobytów na Krecie.

 Julia Jarzembowska
Julia Jarzembowska
2019-02-27 10:39:32

Adrian Lubieniecki

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2019-02-27 13:25:01

W czerwcu mam byc w Adelianos Kampos...

1
 Tom Asz
Tom Asz
2019-02-27 17:27:33

Wycieczka kupiona na Maj miejscowość Kalyves... :( ;(

 Mateusz Rogal
Mateusz Rogal
2019-02-27 22:06:01

Tom Asz mordo do maja wyschnie ;) będzie gicirek

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-02-27 19:35:10

Piotr z tego co czytałem w greckich portalach to mniejsze lub większe utrudnienia dotyczyły praktycznie wszystkich dróg w rejonie zachodniej Krety. Na filmach udostępnianych przez osoby mieszkające w Plakias widać, że ilość wody przelewającej się przez miasteczko była gigantyczna. Rzeczka przepływająca w środkowej części wybrzeża nie mieściła się w swoim korycie i częściowo przepływała przez środek miejscowości. Można się więc domyślać, że część dróg też pewnie została zniszczona.

Jeśli chodzi o Imbros to również pojawiały się informacje na temat utrudnień. Lokalni mieszkańcy zgłaszali informacje na temat tego, że dochodziło tam do osunięć ziemi oraz skał. W szczególności tyczyło się to tej stosunkowo nowej części drogi przy tunelach które zostały wybudowane tam kilka lat temu. Sądzę jednak, że nawet gdyby były tam problemy z przejezdnością tuneli to czasowo można byłoby skorzystać ze starych objazdów, które z tego co pamiętam pozostawiono.

Jeśli chodzi o samo Chora Sfakion to w tym przypadku było mało informacji. Trafiłem tylko na pojedyncze wzmianki informujące o tym, że na drogach występowały osunięcia ziemi.

Jeśli będę wiedzieć coś więcej to w komentarzach dam Ci znać.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-02-28 20:41:28

Dodatkowe zdjęcia z Kotsifou i Kourtaliotioko

Piotr znalazłem jeszcze na FB sporą ilość zdjęć z obu wąwozów. Musiało być naprawdę ostro.

 gość}
gość PiotrWie
2019-02-28 20:54:47

Tego nie naprawią w trzy dni, a Kotsifou musi wyglądać jeszcze gorzej. Dlatego zastanawiałem się nad drogą z chora Sfakion do Plakias - na pewno trochę ludzi mieszka w Plakias i jakoś in trzeba dostarczyć zaopatrzenie. Jak tamta droga też jest nieprzejezdna to pozostanie tylko łodzią.

 Heidi Christin Olsen
Heidi Christin Olsen
2019-02-28 20:55:10

 gość}
gość Katarzyna
2019-04-10 12:29:27

Agia Matrina

Czy miejscowość Agia Marina ucierpiała, czy sa tam jakieś problemy?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-04-10 13:28:28

Katarzyna chwili obecnej nie ma żadnych informacji na temat problemów w rejonie Agia Marina. Pod koniec lutego między tą miejscowością a Platanias uszkodzony został most, jednak w tej chwili dostępna jest tymczasowa przeprawa wykonana przez wojskowych.

W ostatni weekend w ramach akcji Let's do it Greece w ramach prac wykonywanych przez wolontariuszy czyszczone były plaże. Ogólnie Kreta z pewnością szykuje się do sezonu. Myślę, że nie ma się czym martwić ani tym bardziej rezygnować z wyjazdu.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156050164697551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Może tez tak być że wielu nie chodzących po szlakach mieszkańców Krety uważa że E4 to nazwa kazdego szlaku pieszego a nie tego konkretnego - w związku z tym autor mógł mieć na myśli jakiekolwiek szlaki turystyczne.
Piotrek | www.crete.pl : Niestety nie było to uszczegółowione w artykule, ale domyślam się, że może chodzi o część odcinków o których Ty piszesz. Niestety ciężko znaleźć jakieś sensowne informacje jak wygląda przebieg granic regionu Messary. (...)
gość PiotrWie: Piotrze czy mógłbyś konkretniej napisac o który odcinek E4 chodzi? Region Messary jest położony na południe od gór Idajskich więc tradycyjny przebieg E4 tam nie przebiega - przychodzi z północnego - wschodu w góry idajskie, idzie przez Las Rouvas na Nidę , dalej na szczyt Psiloritisa i schodzi do Fourfouras i dalej idzie Doliną Amari do Spili.
Marzena Gwiździel: Piękne miejsce ,polecam!
Sylwia Świetlik: Jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam. To były Pierwsze wakacje mojej córeczki...miała niespełna roczek. Przemiło wspominam. I te widoki ❤️
Sylwia Dawidek: 
Patrycja Kostrzewa: Piękne miejsce
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt