Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Turystyczne przychody regionów Grecji

Najnowsze dane statystyczne opublikowane przez Bank Grecji pokazują, że na przestrzeni najbliższych kilku lat może nastąpić przetasowanie na liście regionów Grecji uzyskujących najwyższe przychody z turystyki. Pozycja lidera, czyli Południowych Wysp Morza Egejskiego wydaje się być niezagrożona. Region ten w pierwszej połowie obecnego roku nie tylko uzyskał największą wartość przychodów sięgającą ponad 1,17 mld €, ale również utrzymał silny trend wzrostowy. Zgoła inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku Krety.

Turyści w Paleochorze

Największa wyspa Grecji uzyskała około 1 mld € przychodu na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy 2018. Ten relatywnie dobry wynik nie jest niestety poparty silną tendencją wzrostu wpływów, które w badanym okresie zwiększyły się o nieco ponad 10% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. To zdecydowanie jeden z najsłabszych wyników spośród wszystkich trzynastu regionów Grecji. W tej perspektywie coraz bardziej prawdopodobne jest to, że Kreta zostanie wyprzedzona przez Attykę zajmującą trzecie miejsce w tym rankingu.

W pierwszym półroczu 2018 roku region ten uzyskał około 876 mln € przychodu, co oznaczało niespełna 16% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Jeśli obecne trendy zostaną utrzymane w kolejnych latach to z dużym prawdopodobieństwem można pisać o tym, że Attyka będzie drugim najważniejszym regionem dla sektora greckiej turystyki.

Turyści w Chania

Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że trzy dominujące regiony mają znaczną przewagę nad Macedonią Środkową i Wyspami Jońskimi, które zajmują odpowiednio 4. i 5. pozycję. Liderzy rankingu odnotowują około dwa razy większe przychody w stosunku do wyników tych regionów.

Kolejną pozycję zajmuje Peloponez, który od stycznia do czerwca 2018 roku uzyskał w sektorze turystycznym około 124 mln € przychodu. Region ten nieznacznie wyprzedził Wschodnią Macedonię, która uzyskała zbliżony wynik sięgający 111 mln €. Warto wspomnieć również, że oba regiony odnotowały porównywalna dynamikę wzrostu sięgającą około 33%.

Pozostałe regiony Grecji uzyskały dużo mniejsze przychody, które w przypadku zajmującej ostatnie miejsce Zachodniej Macedonii sięgnęły zaledwie 18,7 mln €. Taki wynik jest ponad 60 razy mniejszy w stosunku do lidera. Analitycy sektora turystycznego nie mają jednak złudzeń w kwestii odpowiedzi na pytanie: Czy na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat uda się zmniejszyć tak silną polaryzację? Nawet przy utrzymaniu obecnych rekordowych trendów wzrostu sięgających w niektórych przypadkach ponad 50%, regiony te nie mają szansy doścignąć czołówki tego rankingu.

Piotrek,  data_2018-10-18 19:48:52 2018-10-18 19:48:52
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Urban Grzegorz Kępa
Urban Grzegorz Kępa
2018-10-18 18:58:18

W sumie - mniej turystów, lepszy klimat

2
 Marta Wójcik
Marta Wójcik
2018-10-18 20:17:44

Bylam i tu i tu i moim zdaniem na kontynencie brak klimatu, dla.mnie Kreta wygrywa

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-10-18 20:34:01

W ogóle wyspy są klimatyczne. Każda inna i niepowtarzalna.

 Justyna Wojciechowska
Justyna Wojciechowska
2018-10-18 21:31:27

Jeszcze, jak posprzataja i ogarna bezdomne psiaki beda na 1 miejscu

 gość}
gość PiotrWie
2018-10-19 09:59:41

A ja wcale bym nie chciał zwiększenia turystyki na Krecie - wręcz odwrotni, tęsknie za tak niedawnym czasami gdy Tunezja, Egipt i Turcja przyciągały rzesze turystów. Pojemność turystyczna Krety zaczyna jak dla mnie być przekraczana - na szczęscie jeszcze nie w górach. Jestem gotów z pobyt na Krecie zapłacić dwa razy więcej pod warunkiem ze będzie tam o połowę mniej ludzi.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155767336642551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Artur Wilkos: Nawet bankomat znalezli.
Irena Zygmunt Pampuch: 
Paweł Langner: Warto się tam pojawić wieczorem.. Polecamy
Aneta Okoniewska: 
Klaudia Kaszubowska: Czy to są pewne informacje na 100%? Szukam hotelu od 4 lipca dlatego chce być pewna
Tomasz Garbala: Ludzie pierdolić ta krete nad polskim morzem tez jest zajebiście
Marzena Badowicz: Dopuki Polska nie wpuści turystów z zagranicy nie może oczekiwać że inni pozwolą Polakom przylecieć do nich
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt