Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Błękitne Flagi na Krecie w 2018 roku

W dniu wczorajszym w Grecji została ogłoszona pełna lista miejsc, które w 2018 roku zostały nagrodzone Błękitną Flagą. Łącznie z wyróżnienia tego będzie mogło korzystać aż 535 obiektów w tym 519 plaż, 15 marin oraz jeden statek turystyczny. W tym miejscu warto podkreślić, że liczba wszystkich greckich "błękitnych plaż" stanowi około 12% z sumarycznej liczby wyróżnień przyznanych w ramach tego programu. Liczba ta oznacza również, że Grecja plasuje się na drugiej pozycji pośród wszystkich 47 krajów uczestniczących w projekcie Błękitnej Flagi. Podobnie jak w roku ubiegłym Hiszpania jest jedynym krajem mogącym pochwalić się większą ilością obiektów nagrodzonych tym wyróżnieniem.

Błękitne Flagi przyznane

Z roku na rok popularność projektu Błękitnej Flagi wyraźnie rośnie. Widać to również na przykładzie Grecji, gdzie jeszcze w ubiegłym roku wyróżnieniem tym mogło pochwalić się 486 plaż, podczas gdy w tym roku liczba ta będzie większa o około 33 miejsca. Na Krecie w tym roku wyróżnieniem tym będzie mogło posługiwać się 113 plaż oraz jedna marina. Dla porównania w Polsce liczba plaż z Błękitną Flagą obecnie oscyluje wokół trzydziestu.

Błękitna Flaga jest ważnym wyróżnieniem i oznaką jakości plaży, o które warto zabiegać. Na miejsca takie chętniej spoglądają także biura podróży, które wysyłają swoich klientów do hoteli zlokalizowanych właśnie w pobliżu takich plaż. Warto pamiętać, że chociaż wyróżnienie to jest przyznawane na cały rok, to jednak w razie drastycznego pogorszenia jakości wody lub nieprzestrzegania wytycznych programu miejsce może stracić prawo do posługiwania się symbolem błękitnej flagi. Dodatkową karą może być również brak możliwości ubiegania się o to wyróżnienie w następnym roku.

Błękitne Flagi

Błękitna Flaga 2018 na Krecie

Poniżej znajduje się lista 113 plaż i 1 marina znajdujących się na Krecie, które w tym roku zostały wyróżnione Błękitną Flagą.

Heraklion (22)

W rejonie stolicy Krety liczba odznaczonych miejsc jest o 3 większa w porównaniu do ubiegłorocznej listy. Cieszy nas to że po rocznej nieobecności na liście tej pojawiła się ponownie plaża w Matali.

Malevizi Municipality

Chersonissos Municipality

Phaistos Municipality

Rethymno (16)

Liczba miejsc, nad którymi będzie powiewać Błękitna Flaga w porównaniu do roku ubiegłego zmniejszyła się o jedną plażę: Bali Livadi/Bali Paradise Beach. Ten rejon Krety ma najmniejszą liczbę wyróżnionych plaż.

Rethimno Municipality

Mylopotamos Municipality

Agios Vassilios Municipality

Chania (34)

W porównaniu do ubiegłego roku ogólna liczba miejsc nagrodzonych Błękitną Flagą w rejonie Chanii nie zmieniła się. Są to dokładnie te same miejsca co w ubiegłym roku.

Kantanos-Selino Municipality

Kissamos Municipality

Platania Municipality

Chania Municipality

Apokoronos Municipality

Lasithi (41)

Tradycyjne ten rejon Krety koncentruje największą liczbę wyróżnionych plaż. W tym roku wyróżnienia nie otrzymała jednak plaża Vourlia oraz Ierapetra 2/Dimotiki. Błękitną Flagę wywalczyła za to Ierapetra 1-Municipal.

Agios Nikolaos Municipality

Sitia Municipality

Ierapetra Municipality

31 lat istnienia programu

Wyróżnienia przyznawane są od 1987 roku tym plażom i marinom, które spełniają rygorystyczne wymagania i kryteria. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Błękitna Flaga stała się najbardziej rozpoznawalnym i popularnym międzynarodowym symbolem wysokiej jakości plaż i marin na świecie. Jednolity standard tego wyróżnienia został opracowany w 2001 roku przez Fundację na Rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental EducationFEE). W Grecji Błękitna Flaga przyznawana jest przez organizację Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody - EEPF).

Narodziny idei

Warto przypomnieć, że historia tego wyróżnienia sięga 1985 roku, kiedy to we Francji narodził się pomysł wyróżniania nadmorskich gmin odznaczających się jakością wody. Dwa lata później w 1987 roku idea ta wystartowała już jako oficjalny europejski program znany pod nazwą Blue Flag.

Początkowo przyznawane odznaczenia miały stać się zachętą dla zarządców kąpielisk, aby spełniali założenia dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej zmniejszenia zanieczyszczeń wody w kąpieliskach oraz jej ochrony przed dalszym zanieczyszczeniem (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.). W ciągu kilkunastu kolejnych lat prosta i czytelna koncepcja oznaczania najlepszych plaż i marin została pozytywnie przyjęta także przez turystów w Unii Europejskiej. Rozpoczęto prace nad zmianami zasad pozwalającymi na wprowadzenie tego wyróżnienia w innych krajach na całym świecie. Od 2001 roku, po ustaleniu jednolitych zasad, znak ten stał się międzynarodowym symbolem najlepszych plaż.

Jakie kryteria musi spełniać plaża aby otrzymać wyróżnienie Błękitną Flagą?

Plaże pretendujące do prawa używania tego znaku muszą spełnić 33 kryteria narzucone przez FEE (w przypadku marin jest to 38 kryteriów). Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, które brane są pod uwagę. Podzielono je na cztery zagadnienia, w obrębie których są sprecyzowane szczegółowe warunki.

Czyste morze i wybrzeże

Organizacja przybrzeżna

Bezpieczeństwo gości

Ochrona przyrody i dbanie o środowisko naturalne

Blue Flag 2018

Gosia i Piotrek,  data_2018-05-10 20:35:59 2018-05-10 20:35:59
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Leszek Glanowski
Leszek Glanowski
2018-05-10 20:26:17

 Gisele Sisco Criscuolo
Gisele Sisco Criscuolo
2018-05-10 22:17:04

Leszek Glanowski

 Gisele Sisco Criscuolo
Gisele Sisco Criscuolo
2018-05-10 22:18:34

Gisele Sisco Criscuolo 87
.

9 ile

Ì

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155392249472551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Jola Ostraszewska: A tak długo pisałam w sprawie terminu
Marco Sgeheim: Is schon gebucht
Jasmin Faes: Marco Sgeheim
Piotrek | www.crete.pl : Ja napiszę trochę przewrotnie, wszyscy mamy rację i wszyscy się mylimy. W świecie zero-jedynkowym gdzie każdy obywatel i każdy podmiot gospodarczy przestrzegałby prawo, dowolne z rozwiązań byłoby dobre. Zarówno to oparte na regulacjach prawnych jak i na narzutach podatkowych nałożonych na tanie oleje. Niestety nie żyjemy w świecie idealnym (a może raczej na szczęście). Ludzie są tylko ludźmi. (...)
gość PiotrWie: Ale jedynym skutecznym sposobem na to jest niestety podatek od tanich olei - żeby były drogie. Wszystko inne - apele, nakazy - nie sprawdziło się w żadnym kraju więc i w Grecji się nie sprawdzi.
Gosia | crete.pl : Piotrze, chyba przesadzasz :D Nie chodzi o przymus picia oliwy przez każdego turystę tylko o to by kucharze używali rodzimego produktu zamiast innych tanich olejów. Moim zdaniem ma to sens.
gość PiotrWie: Kolejny pomysł kogoś kto myśli że wszystko da się rozwiązać metodami administracyjnymi - nie chce nam się namówić turystów do spożywania oliwy więc ich lepiej zmuśmy. Następnym krokiem będzie wymaganie zaświadczeń lekarskich o uczuleniu na oliwę - bo inaczej niespożywający jej zapłacą karę. To najlepsza metoda by obrzydzić turystom oliwę i Kret ę. (...)
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt