Zapowiada się bardzo suchy rok na Krecie

data_2018-05-03 17:58:15 2018-05-03 17:58:15

Tegoroczna zima na Krecie była bardzo łagodna, a ilość śniegu jaki pokrył jej tereny zdecydowanie odbiegała od średniej pomiarów z ostatnich 15 lat. Już pod koniec lutego pisaliśmy o wnioskach Narodowego Obserwatorium Meteorologicznego w Atenach. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych wykonanych 6 lutego naukowcy wyliczyli, że w tym roku wielkość terenów pokrytych śniegiem była o około 2/3 mniejsza w stosunku do tego samego dnia w ubiegłym roku.

Zdjęcia z SitiiGórne zdjęcia wykonane w tym samym miejscu w rejonie Sitia 26 kwietnia 2018 roku oraz rok wcześniej.
(źródło zdjęcia http://www.candiadoc.gr)

Tak mała ilość śniegu przekłada się niestety na małe zasoby wody pitnej i budzi realne niepokoje lokalnych władz, które apelują aby mieszkańcy i przedsiębiorcy pamiętali o racjonalnym korzystaniu z wody. Pojawiła się nawet propozycja aby w czasie tegorocznego sezonu wakacyjnego hotelowe baseny zostały wypełnione wodą morską.

Ślady łagodnej zimy są również coraz bardziej widoczne w kreteńskich krajobrazach. Na poniższych zdjęciach zobaczycie fotografie wykonane w tych samych miejscach w 2015, 2017 oraz 2018 roku. Dobitnie pokazują one problem suszy, z którą w tym roku przyjdzie zmierzyć się Kreteńczykom.

Poniżej znajdziecie zdjęcia Wąwózu Zakros w 2015 oraz 2018 roku.

Wąwóz Zakros 2015 rokWąwóz Zakros 2015 roku
(źródło zdjęcia http://www.candiadoc.gr)

Wąwóz zaktos 2018 rok
Wąwóz Zakros 2018 roku
(źródło zdjęcia http://www.candiadoc.gr)

Gosia i Piotrek,  data_2018-05-03 17:58:15 2018-05-03 17:58:15
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Katerina Glownia
2018-05-03 18:43:23

Beata Buc

 Beata Buc
Beata Buc
2018-05-04 06:43:20

Ok, teraz rozumiem o czym mówiłaś przy okazji Malty :(

 Katerina Glownia
Katerina Glownia
2018-05-04 07:35:38

Nie ma niestety dużo w tym artykule ale wiedziałam że Cię zainteresuje!

1
 gość}
gość PiotrWie
2018-05-03 22:36:50

Z naszych obserwacji wynika że ostatnio zimy na Krecie były śnieżne i bezśnieżne na zmianę - poprzednia była wyjątkowo śnieżna,  sporo śniegu było 2015 a w tym roku rzeczywiście było go bardzo mało - porównując zdjęcia masywu Psiloritisa początek czerwca 2015 ( widok ze szczytu Seleny ) oraz 1 kwietnia 2018 z tej samej strony - pomimo dwóch miesięcy różnicy jest podobnie. 

Zofia Sokołowska
2018-05-04 17:08:17

W czerwcu bede na Krecie. Chce pojechac do Argyropulis i Lappy. Czy wiecie cos nt wodospadow w Lappie, czy tez zanikly z powodu braku wody.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-05-04 17:42:53

Niestety nie wiemy.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155377555807551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Jeździliśmy na Kretę od 2008r, bywały lata że byliśmy w kilku kawałkach w sumie czterdzieści kilka dni ( samoloty z Wrocławia latały w piątek wieczorem tak że można było polecieć po pracy, powrotem był w poniedziałek w nocy więc za 11 dni urlopu można było być 17 dni, jak się zaplanowało z  jakimś świętem to można było być 2 x 17 dni i raz 10 dni) i z roku na rok było coraz więcej ludzi - nie tylko na plażach ale ... (...)
 Czy wyspa jest w stanie pomieścić 15 mln turystów, zapewne tak. Pytanie moje: skąd będzie woda?! Jak już brakuje, tama na Aposelemis sucha, gdzie ścieki popłyną, gdzie będą składowane śmieci??? Smutne, że wyspa zamienia się na globalną destynację.. rozumiem, że pieniądze są ważne ale żeby dewastować naturalne tereny np.triopetra, plakias etc... przykro
 Dwa lata temu mnie zaatakowały trzy po zejściu z wawozu Chochlakies. Jedna ugryzła mnie w kostke. Byly bardzo agresywne. Otoczyly mnie i szarżowaly
 
 Można próbować zrozumieć ludzi, którzy z tego żyją. Można też puścić ludzi na żywioł i nie zajmować się takimi głupotami, jak ofiary śmiertelne. Samaria nie jest szlakiem w 100% bezpiecznym (który szlak jest), to głęboki wąwóz, narażony na erozyjne osunięcia skał. Poza ty, to jest region aktywny sejsmicznie i dość kapryśny pogodowo. Myślę, że tu nie ma miejsca na ustępstwa. (...)
gość PiotrWie  Dziś po raz pierwszy ( a jeździmy dużo od 2008 roku i dużo chodzimy po szlakach) widzieliśmy w Grecji ekipę przygotowującą szlak do sezonu. Nie była to co prawda zbyt duża ekipa - dwie osoby z motyką, sekatorem i niewielką piłą ręczną - ale zawsze coś - na wyspach Kanaryjskich ekipa to pierwszy z kosą spalinową a zanim kilka osób zmiatających resztki na bok. (...)
 Miejsce 14 Ladotyri z Mytilene oddam za bezcen ;)
CRETE Copyright © 2009-26 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera