Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Nowe opłaty lotniskowe w Chanii

Już od 1 kwietnia zmienią się opłaty lotniskowe ponoszone przez przewoźników i pasażerów korzystających z portu lotniczego w Chanii. Nowy cennik usług ogłoszony przez Fraport w szczególności uderzy w tak zwane prywatne lotnictwo ogólne (General Aviation). Koszt lądowania realizowanego niewielkimi maszynami, których waga nie przekracza 10 ton, będzie dwa razy większy w stosunku do wcześniejszych opłat. Dla samolotów o masie do 5 ton nowa opłata będzie wynosić 50 €, natomiast dla maszyn o masie kształtującej się między 5 a 10 ton każde lądowanie to wydatek aż 200 €.

Chania lotnisko

Niewielkiej obniżce ulegną opłaty dla przewoźników operujących cięższymi samolotami o masie przekraczającej 10 ton. W takich przypadkach opłata za lądowanie jest skorelowana bezpośrednio z wagą lądującej maszyny i od 1 kwietnia będzie wynosić 2,02 € za każdą tonę czyli 0,1 € mniej w stosunku do wcześniejszych opłat.

Wysokie koszty postoju

Inną zmianą szczególnie ważną dla przewoźników realizujących połączenia rejsowe oraz czarterowe jest wzrost kosztów parkowania samolotu. W chwili obecnej każdy postój trwający dłużej niż 5 godzin obarczony jest opłatą wynoszącą 1,08 € za każdą tonę masy odrzutowca. Od pierwszego kwietnia podstawowa opłata zostanie zwiększona do 2,5 €. Dodatkowo w sezonie jej wysokość zostanie zróżnicowana od tego jak długo będzie trwał postój samolotu. Maksymalna opłata może sięgnąć nawet 10 € za tonę. W przypadku popularnego Boeinga 737 godzina postoju może kosztować więc nawet około 400 €. Dla porównania koszt opłat postojowych dla podobnego samolotu zaparkowanego na lotnisku Chopina w Warszawie to około 450 zł. I to pod warunkiem, że maszyna będzie przebywać na płycie postojowej ponad 12 godzin.

Niestety, ale przy takiej wysokości opłat ciężko rokować aby bez uzyskania solidnych obniżek (lub rabatów) jakaś linia lotnicza była zainteresowana utrzymywaniem swojej bazy na lotnisku w Chanii. Patrząc na te wzrosty kosztów nie powinny też dziwić ciągłe utyskiwania, jakie w kierunku Fraport ślą władze popularnego Ryanaira. Nie inaczej było również przy okazji ogłoszenia nowego cennika opłat lotniskowych. David O’Brien, szef irlandzkiego przewoźnika powiedział, że obecne wzrosty kosztów postoju nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Dodał również, że Ryanair rozważa wprowadzenie do swojej siatki połączeń lotów do popularnych tureckich kurortów. Ich ewentualny debiut przewidywany jest na drugą połowę 2018 roku.

Ryanair

Nowa siatka połączeń Ryanair w zimie 2018

Przy okazji wiadomości dotyczących Ryanair warto także dodać, że w ostatnich dniach przewoźnik ten ogłosił rozkład lotów realizowanych w zimie 2018/2019 z lotniska w Atenach i Salonikach. Łącznie w obrębie tych dwóch portów lotniczych pojawi się 8 nowych tras, a w przypadku części już obecnie realizowanych połączeń zostanie zwiększona ilość lotów. Jeśli chodzi o polskie lotniska to warto tylko odnotować, że w zimie 2018 roku przywrócone zostaną loty między lotniskiem w Modlinie a Salonikami. Połączenie to będzie realizowane dwa razy w tygodniu.

W rozkładzie lotów realizowanym przez Ryanair w czasie kolejnej zimy powróci też regionalne połączenie pomiędzy Chanią a Salonikami. Samoloty irlandzkiego przewoźnika będą pokonywać tę trasę 4 razy w tygodniu. To dobra wiadomość, która szczególnie ucieszy stałych mieszkańców Krety, a w szczególności studentów uczęszczających na uczelnie znajdujące się w kontynentalnej Grecji.

Piotrek,  data_2018-03-08 19:26:25 2018-03-08 19:26:25
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Krystyna Chłąd
Krystyna Chłąd
2018-03-08 18:54:36

Niedobrze...

 Michał Osipów
Michał Osipów
2018-03-08 19:13:34

A jak budowa nowego lotniska ??

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-03-08 19:36:20

Siga siga....

1
 Michał Osipów
Michał Osipów
2018-03-08 20:20:11

I wszystko jasne

 Jan Malý
Jan Malý
2018-03-08 21:45:48

CRETE - Kreta sigura

 Roman Niewidz
Roman Niewidz
2018-03-08 19:44:30

W taki sposób zabija się turystykę

 Edyta Anna Zaremba
Edyta Anna Zaremba
2018-03-08 19:51:47

Ojjjj GRECY...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-03-08 21:41:19

Ojjj Niemcy... lotniskiem w Chania zarządza Fraport, niemiecka firma.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155234977237551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com Click and Boat

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Teraz już decyzja co do września zapadła - wczoraj kupiliśmy bilety z Krakowa do Salonik i zamówiliśmy noclegi na Samotrace - tak więc w tym roku nie będzie dwóch wyjazdów na Kretę. Zobaczymy jak jest na wyspie na której nie ma wcale hoteli i turystyki zorganizowanej, a indywidualnej jest niewiele.
gość PiotrWie: My też od czasu gdy tanie linie lotnicze zaczęły latać z polski na południe przestawiliśmy się wyłącznie na wyjazdy indywidualne - jadę tam gdzie chcę i kiedy chcę. Po raz ostatni z biurem podróży - 2011 r.
Rafał Piotr Matysiak: Dokładnie. Kasa z turystyki zorganizowanej nie trafia do lokalsów a często wręcz nie zostaje w Grecji.
Kasia Judasz: I bardzo dobrze.
Roman Niewidz: Mnie to nie dziwi od lat latam tylko indywidualnie po co płacić pośrednikom z biura ? :)
Joanna Kalicińska-Klimek: Ku Gdańskowi
gość Beata: DO TEGO HOTELU WYBIERAMY SIĘ POD KONIEC KWIETNIA,PROSZĘ O DORADZENIE GDZIE MOŻEMY SIĘ UDAĆ ABY ZOBACZYĆ JAK NAJWIĘCEJ ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ
CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt