Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Rocznica zdobycia Candii przez Bizantyńczyków

Dzisiaj przypada rocznica ważnego wydarzenia, które miało miejsce na Krecie ponad 10 wieków temu. 7 marca 961 roku po wielomiesięcznym oblężeniu ówczesna Candia, czyli dzisiejsza stolica Krety - Heraklion, została zdobyta przez Bizantyńczyków. Zwycięstwo to było ważnym punktem w zawiłej historii wyspy.

Heraklion - dawna Candia

Kreta pod panowanie muzułmanów trafiła w 827 roku w czasie trwania wojen arabsko-bizantyjskich. Po jej utraceniu na przestrzeni kilkudziesięciu lat Bizancjum kilkukrotnie podejmowało bezskuteczne próby odzyskania wyspy. Dokonał tego dopiero bizantyjski cesarz Nicefor II Fokas (Νικηφόρος Β΄ Φωκάς), który w 960 roku objął dowództwo nad armią. Zapoczątkował on kampanię wojenną, której celem było uwolnienie Morza Egejskiego od plagi saraceńskiego korsarstwa oraz odbicie Krety z rąk muzułmańskich.

Flota składająca się z 3000 okrętów opuściła Konstantynopol w 960 roku. Warto zwrócić uwagę na to, że 2000 galer wyposażonych było w specjalne urządzenia przeznaczone do miotania tak zwanego ognia greckiego (inne nazwy: bizantyjskiego lub rzymskiego). Była to broń porównywana do pierwowzoru napalmu, na którą Bizancjum miało wtedy monopol. Do dziś nie poznano do końca składu chemicznego tej mieszanki oraz sposobu miotania zapalonej substancji na odległość.

Nicefor skierował swoją flotę w kierunku Candii, która była saraceńską stolicą wyspy oraz jednocześnie gniazdem piratów. Na zwycięstwo przyszło mu jednak poczekać, gdyż oblężenie miasta trwało całą zimę. Dopiero na początku marca 961 roku nastąpił zwycięski szturm na stolicę Krety. W czasie prowadzonych działań wojennych żołnierze Nicefora zabili około 200 000 Saracenów, a drugie tyle kobiet i dzieci wzięli do niewoli. Mury Candii runęły, a nad Kretą po 134 latach przywrócono ponownie bizantyjskie panowanie. Wkrótce wyspa stała się też terenem wytężonych działań misyjnych chrześcijan.

Gosia,  data_2018-03-07 19:37:21 2018-03-07 19:37:21
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155232124877551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com Click and Boat

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Teraz już decyzja co do września zapadła - wczoraj kupiliśmy bilety z Krakowa do Salonik i zamówiliśmy noclegi na Samotrace - tak więc w tym roku nie będzie dwóch wyjazdów na Kretę. Zobaczymy jak jest na wyspie na której nie ma wcale hoteli i turystyki zorganizowanej, a indywidualnej jest niewiele.
gość PiotrWie: My też od czasu gdy tanie linie lotnicze zaczęły latać z polski na południe przestawiliśmy się wyłącznie na wyjazdy indywidualne - jadę tam gdzie chcę i kiedy chcę. Po raz ostatni z biurem podróży - 2011 r.
Rafał Piotr Matysiak: Dokładnie. Kasa z turystyki zorganizowanej nie trafia do lokalsów a często wręcz nie zostaje w Grecji.
Kasia Judasz: I bardzo dobrze.
Roman Niewidz: Mnie to nie dziwi od lat latam tylko indywidualnie po co płacić pośrednikom z biura ? :)
Joanna Kalicińska-Klimek: Ku Gdańskowi
gość Beata: DO TEGO HOTELU WYBIERAMY SIĘ POD KONIEC KWIETNIA,PROSZĘ O DORADZENIE GDZIE MOŻEMY SIĘ UDAĆ ABY ZOBACZYĆ JAK NAJWIĘCEJ ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ
CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt