Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Pomysł nowej osi drogowej na Krecie

Zdecydowana większość dużych miast Krety skupionych jest w obrębie północnego wybrzeża. Nic więc dziwnego, że łącząca je droga - zwana przez mieszkańców Nową - stanowi najważniejszy ciąg komunikacyjny tej wyspie. Niestety mimo tego że od wielu lat jest ona przebudowywana i unowocześniana to wciąż zajmuje jedną z czołowych pozycji pośród najbardziej niebezpiecznych dróg w Grecji. Obecny początek roku obfituje w wysyp różnego rodzaju pomysłów mających na celu poprawienie sytuacji komunikacyjnej Krety.

Nowa Droga Narodowa

Dominującym głosem jest oczywiście dalsza rozbudowa Nowej Drogi a przede wszystkim przeprowadzenie prac mających na celu zbliżenie jej standardu do wymagań dróg ekspresowych i autostrad. Pojawiają się jednak również pomysły, aby dodatkowo w głębi Krety w oddaleniu od wybrzeża wybudować drugą równoległą nitkę stanowiącą nowe główne połączenie drogowe. Oczywiście byłoby to bardzo kosztowne i czasochłonne rozwiązanie.

Pomysłodawcy stawiają przed tą trasą bardzo duże oczekiwania i uważają, że w przyszłości mogłaby stanowić nową poprzeczna drogową oś Krety. Jej początek znajdowałby się w Kissamos skąd kierowałby się na południe do górskich podnóży. Tam skręcałaby na wschód biegnąc w kierunku nowo budowanego portu lotniczego w Kastelli. Jej koniec znajdowałby się natomiast w rejonie turystycznych miejscowości znajdujących się w nomosie Lassithi.

Nowa Droga Narodowa

Całkowita długość drogi miałaby wynosić około 240 km. W większości nowa trasa przebiegałaby przez rejony o bezwzględnej wysokości od 250 do 640 m. n.p.m. Na całej długości drogi co mniej więcej 10 km znajdowałyby się węzły pozwalające na wygodny zjazd oraz włączenie się do ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowa droga stanowiłaby wygodne połączenie dla około 320 miejscowości znajdujących się w 4 prefekturach Krety. Planowana trasa miałaby również gęstą sieć dobrych połączeń z obecną Nową Drogą.

Na papierze pomysł ten brzmi oczywiście bardzo ciekawie jednak warto pamiętać, że projekt ten znajduje się na bardzo wczesnym etapie realizacji. Według ekspertów ewentualne prace w kierunku realizacji tego przedsięwzięcia nie ruszą wcześniej niż w 2021 roku. Krytycy tego projektu zwracają uwagę, że w chwili nie zostało opracowane nawet studium wykonalności uzasadniające budowę tej drogi. Opracowanie tej dokumentacji jest warunkiem koniecznym pozwalającym na staranie się o uzyskanie ewentualnej dotacji z funduszy UE. Przy koszcie tego projektu szacowanym na poziomie 1,1 mld € uzyskanie dofinansowania jest najprawdopodobniej jednym z punktów progowych stanowiącym o możliwości realizacji tego przedsięwzięcia.

Piotrek,  data_2018-01-19 19:37:02 2018-01-19 19:37:02
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Katarzyna Lesiewicz
Katarzyna Lesiewicz
2018-01-19 18:44:28

No nie wiem czy to dobry pomysl?

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-19 19:14:55

Też mamy wątpliwości...

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2018-01-19 19:23:59

zaorzą moją piękną wyspę :(

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-19 19:36:39

Dana Gołowacz Mają jeszcze jeden kontrowersyjny pomysł, ale o tym niebawem napiszemy :D

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2018-01-19 19:53:05

O lotnisku nowym ? to już wiem :(

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-19 20:10:44

Nie :) To nie lotnisko.

 Mariusz Mitura
Mariusz Mitura
2018-01-20 11:27:40

Czlowiek to plaga !!! Zniszczy wszystko.

 Bartłomiej Przybyszewski
Bartłomiej Przybyszewski
2018-01-20 13:59:39

Zaorzą :D

 gość}
gość PiotrWie
2018-01-19 20:55:26

Spoko, myślę że sądząc po tempie realizacji innych inwestycji - jak choćby lotniska w Kastelli o skutki tej budowy powinny się martwić nasze wnuki. My nie zobaczymy początków.

 Olgierd Pasikonik
Olgierd Pasikonik
2018-01-19 22:11:28

Oxi!

1
Piotrek Gęca
Piotrek Gęca
2018-01-22 15:58:26

Piotr masz wiele racji. Lokalni samorządowcy mają też taką teorię, że te wszystkie pomysły wypływające w ostatnim czasie to tylko takie mydlenie oczu, że niby grecki rząd coś robi w kwestii modernizacji sieci dróg na Krecie. Osobiście uważam, że dobrze zmodernizowana Nowa Droga, może podciągnięta do standardu naszych dróg ekspresowych w zupełności wystarczy. Zresztą na wielu odcinkach już jest naprawdę nieźle.

Już zupełnie inną kwestią jest to, że Grecy usilnie chcą upatrywać poprawę bezpieczeństwa jedynie przez zmianę infrastruktury. Jasne, że to ważny aspekt, ale w ich przypadku nie jedyny. Spora część tragicznych wypadków to wynik niebezpiecznego zachowania oraz braku poszanowania dla podstawowych zasad ruchu drogowego.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155115767347551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com Click and Boat

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Teraz już decyzja co do września zapadła - wczoraj kupiliśmy bilety z Krakowa do Salonik i zamówiliśmy noclegi na Samotrace - tak więc w tym roku nie będzie dwóch wyjazdów na Kretę. Zobaczymy jak jest na wyspie na której nie ma wcale hoteli i turystyki zorganizowanej, a indywidualnej jest niewiele.
gość PiotrWie: My też od czasu gdy tanie linie lotnicze zaczęły latać z polski na południe przestawiliśmy się wyłącznie na wyjazdy indywidualne - jadę tam gdzie chcę i kiedy chcę. Po raz ostatni z biurem podróży - 2011 r.
Rafał Piotr Matysiak: Dokładnie. Kasa z turystyki zorganizowanej nie trafia do lokalsów a często wręcz nie zostaje w Grecji.
Kasia Judasz: I bardzo dobrze.
Roman Niewidz: Mnie to nie dziwi od lat latam tylko indywidualnie po co płacić pośrednikom z biura ? :)
Joanna Kalicińska-Klimek: Ku Gdańskowi
gość Beata: DO TEGO HOTELU WYBIERAMY SIĘ POD KONIEC KWIETNIA,PROSZĘ O DORADZENIE GDZIE MOŻEMY SIĘ UDAĆ ABY ZOBACZYĆ JAK NAJWIĘCEJ ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ
CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt