Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Jogurt grecki pozostanie grecki?

Wiele wskazuje na to, że Grecy wygrają batalię o zachowanie prawa do stosowania nazwy “jogurt grecki”. Od jakiegoś czasu podobnego typu wyroby mleczne były sygnowane w Czechach, które twierdziły że mają prawo do stosowania tej nazwy na całym rynku europejskim.

jogurt grecki

Wydaje się jednak, że dowolne stosowanie określenia „jogurt grecki” w odniesieniu do produktów mlecznych produkowanych poza Grecją w najbliższym czasie znajdzie się na cenzurowanym. I chociaż nazwa ta nie jest obecnie chronionym oznaczeniem geograficznym to wedle pracowników Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywności używanie jej może wprowadzać konsumentów w błąd. Etykiety, na których użyto takiej nazwy, mogą sugerować nieprawdziwe cechy żywności, w tym również jej tożsamość oraz pochodzenie.

Wedle informacji przekazanych przez lokalne media, stanowisko to jest reakcją na list, jaki został wystosowany przez greckiego Ministra Rolnictwa do unijnych komisarzy ds. rolnictwa. W piśmie tym Evangelos Apostolou wyraził swój wyraźny sprzeciw przeciwko używaniu nazwy „jogurt grecki” przez producentów z innych krajów. W szczególności dotyczyło to czeskiego rynku, gdzie nawet tamtejszy rząd w swoich wewnętrznych rozporządzeniach używał właśnie takiego określenia.

Najnowsze stanowisko Komisji Europejskiej w pewien sposób rozstrzyga spór, który rozgorzał między obiema stronami w 2015 roku. Co więcej jeden z unijnych urzędników powiedział, że komisja jest w kontakcie z czeskimi władzami, którym przekazana została szczegółowa opinia. Rzecznik Komisji Europejskiej podsumował tę sytuację następującymi słowami - “nazwa jogurt grecki nie może być stosowana do jogurtów produkowanych poza Grecją”.

Rozstrzygnięcie to powinno być również dostrzeżone przez naszych, krajowych producentów, którzy bardzo chętnie używają sformułowania “jogurt typu greckiego”. Wedle pracowników Komisji Europejskiej również i taka nazwa jest sprzeczna z rozporządzeniem UE w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Warto przypomnieć, że kilka lat wcześniej Grecy wygrali podobną batalię w walce o zastrzeżenie nazwy sera feta. Mamy nadzieję, że również w przypadku jogurtów greckich odniosą podobny sukces.

Gosia i Piotrek,  data_2017-11-14 19:50:17 2017-11-14 19:50:17
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Michał Osipów
Michał Osipów
2017-11-14 19:03:29

:-D

2
 Beata Szymczyna
Beata Szymczyna
2017-11-14 19:26:48

Nie zaleznie kto będzie miał prawo.....jogurt grecki pozostanie tylko w Grecji....ten smak pozostanie tylko w swoim kraju:))

5
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-11-14 19:29:57

Tak jak i feta - jest nie do podrobienia.

4
 Beata Szymczyna
Beata Szymczyna
2017-11-14 19:30:26

dokladnie

2
 Zofia Krajnik
Zofia Krajnik
2017-11-18 10:43:39

I mizitra :)

1
 Urszula Margiewicz
Urszula Margiewicz
2017-11-14 20:49:56

Dokładnie i nie ma prawo inny kraj nazywać jogurt grecki,czy ser feta ze to ich.Czesi mają knedliki.Grecja to Grecja i ich wyroby.A nie jakieś ze to może być ich.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154967882532551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe
CRETE Copyright © 2009-18 Linki | Kontakt