Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Skutki zimy na Krecie i w Grecji

Tegoroczna zima w Grecji, która obfituje w częste okresy niskich temperatur oraz opadów śniegu daje możliwość podziwiania niezwykłych i unikalnych krajobrazów. Warto jednak pamiętać, że ta kapryśna pogoda ma również swoje minusy. Mieszkańcy górskich rejonów muszą borykać się z okresowymi trudnościami w dojazdach. Niskie temperatury powodują również znaczny wzrost kosztów związanych z dogrzewaniem domów i mieszkań.

Stragan w Sitia

O wiele bardziej odczuwalnym skutkiem tegorocznej zimy uderzającym we wszystkich mieszkańców Grecji jest znaczny wzrost cen warzyw oraz części owoców. Już w tej chwili niektóre z nich zdrożały o ponad 100%. Szczególnie wysokie ceny osiągnęła sałata, szpinak, kalafior oraz brokuł, których koszt wzrósł o około dwa razy.

Obecna sytuacja na greckim rynku najprawdopodobniej dotknie również polskich konsumentów, którzy również będą musieli liczyć się z podwyżką cen warzyw sprowadzanych obecnie z południa Europy. Niedawno pisaliśmy również o sporych wzrostach cen greckiej oliwy, więc dzisiejszy news to kolejna wiadomość, która najprawdopodobniej uszczupli także zasobność naszych portfeli. Pocieszające jest jednak to, że w chwili obecnej cena owoców wciąż utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie. Można więc liczyć, że do naszych sklepów wciąż będą dostarczane greckie pomarańcze oferowane po w miarę korzystnych cenach.

Deszczowe archeologiczne odkrycie

Obecna kapryśna pogoda a w szczególności silne opady deszczu i śniegu przyczyniły się do niecodziennego odkrycia w rejonie miejscowości Ierapetra. Jak donosi portal neakriti, jeden z tamtejszych rolników odkrył na swoim polu marmurową kobiecą głowę, stanowiącą część posągu.

Pani Chrysa Sophianou, kurator archeologiczny regionu Lassithi szacuje wstępnie, że rzeźba ta może pochodzić z III w. n.e. i najprawdopodobniej stanowiła ozdobę dawnego domu lub grobowca. Pani kurator podkreślała, że odnaleziony fragment posągu ma dużą wartość artystyczną. Obecnie zostanie on przetransportowany do Agios Nikolaos, gdzie znalezisko to zostanie dokładnie wyczyszczone oraz poddane niezbędnym pracom konserwatorskim. W przyszłości być może odnaleziony fragment posągu będzie stanowić jeden z eksponatów Muzeum Archeologicznego w Ierapetra.

Posąg w Ierapetra
zdjęcie z serwisu: http://www.chaniapost.eu/

Gosia i Piotrek,  data_2017-01-13 20:25:56 2017-01-13 20:25:56
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Pati Miauczyńska Patryha
Pati Miauczyńska Patryha
2017-01-13 20:11:07

Lajk za 'głowę '

2
 Joanna Dunin
Joanna Dunin
2017-02-13 00:08:19

ud

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154203997152551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Roman Roman: Trzeba byc chamem zeby komus mowic co ma robić. Ich dom ich sprawa nie podoba sie to wybrac inny kierunek wakacji
Ewa Szumowska: W Polsce też tak powinno być bo trzeba być chamem żeby komuś dmuchać w twarz
Artur Nowak: To ich kraj i ich sprawa
Adaś Es: Mimo, że nie pale to jednak widząc pana z papierosem na stacji paliw wywierał na mojej twarzy uśmiech
Łukasz Polański: Wszędzie powinien wejść ten przepis, lato ciepło, sama przyjemność zjeść kolację czy obiad na świeżym powietrzu, ale się nie da bo Ci usiądzie obok dziad z baba co dosłownie palą na zmianę on kończy ona zaczyna i gdzie tu przyjemność z jedzenia w takich sytuacjach :/
Krzysztof Klamann: Grecy kochają palić, musiało boleć. Ale faktycznie jarają wszedzie I niepalacym trochę tam ciężko.
Mariola Dudzinska: W końcu coś się dzieje zakaz palenia
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt