Otwarcie muzeum archeologicznego w Elefthernie

data_2016-06-12 20:50:17 2016-06-12 20:50:17

Jednym z największych wydarzeń kulturalnych, jakie będą miały miejsce w tym roku na Krecie oraz całej Grecji, będzie otwarcie nowego unikalnego muzeum archeologicznego. Stanie się to w przyszłą niedzielę 19 czerwca kiedy Prokopis Pawlopulos prezydent Grecji oraz czołowe osobistości ze świata polityki, nauki i biznesu wezmą udział w uroczystej inauguracji Muzeum Archeologicznego w Elefthernie. Można by powiedzieć “nareszcie”, bo stanie się w końcu to czemu my osobiście przyglądamy się i kibicujemy od przynajmniej 5 lat, kiedy pierwszy raz napisaliśmy o tym temacie.

Eleftherna - wykopaliska

Zapisz

Po 30 latach prowadzenia systematycznych wykopalisk nadchodzi dzień otwarcia jednego z najbardziej oczekiwanych muzeów w Grecji i przedstawienia społeczności  światowej szeregu ważnych odkryć oraz skarbów ze starożytnego miasta Eleftherna oraz tamtejszej nekropolii. O wyjątkowości tego muzeum będą stanowić znaleziska pochodzące spoza okresu kultury minojskiej, odkryte na terenie antycznej Eleftherny, jednego z najważniejszych miast starożytnej Krety. Dzięki temu odwiedzający to miejsce będą mieć szansę na to aby spojrzeć i poznać pozostałości pochodzące od zarania cywilizacji greckiej opisywanej przez Homera.

Budowa tego muzeum była od początku jednym z najważniejszych projektów realizowanych obecnie na terenie prefektury Rethymnon. Choć pierwotnie plan budowy zakładał realizację w ciągu 400 dni to jednak dość szybko powstały opóźnienia, które spowodowały przesunięcie terminu otwarcia muzeum.

Muzeum w Elefthernie - stan surowy
Jeszcze w 2013 roku budynek muzeum przedstawiam bardzo "surowy" stan i był daleki od ukończenia

Warto przypomnieć, że pierwsze wykopaliska zaczęły się w tym miejscu jeszcze w 1980 roku, kiedy do Eleftherny przyjeżdżał tylko jeden autobus tygodniowo i trwają do dnia dzisiejszego. Na przestrzeni tego czasu w pracach uczestniczyła duża grupa naukowców wpierana przez rzesze studentów archeologii, a także okolicznych mieszkańców. Wykopaliska prowadzono metodycznie i systematycznie przez co powoli odsłaniane były tajemnice starożytnego miasta i jego nekropolii. Dokonane odkrycia rzucają wiele światła na długi okres historii miasta trwający od 3000 roku p.n.e. do XIV wieku n.e.

Z powrotem światło dzienne ujrzały domy, drogi, budynki użyteczności publicznej i łaźnie, zbiorniki i cysterny na wodę, tarasy i ściany, świątynie, paleniska i warsztaty a także nekropolia żołnierzy i ich rodzin.

“To muzeum będzie wyjątkowe” zapowiada Elena Korka, dyrektor generalny starożytności i dziedzictwa kulturowego w greckim Ministerstwie Kultury.

W muzeum, którego regularna budowa rozpoczęła się w 2012 roku wedle zapowiedzi czeka nas wyjątkowa podróż do początków greckiej cywilizacji czasów Homera. Trzydzieści lat prowadzenia wykopalisk ujawniło bowiem wiele informacji na temat życia codziennego ówczesnych mieszkańców tego rejonu Krety.

W muzeum prezentowanych będzie 4,5 tysiąca przedmiotów codziennego użytku a także dzieł sztuki. Wiele z nich zachowanych jest w nienaruszonym stanie. Zwiedzający będą mieli również możliwość zapoznania się ze starożytnymi greckimi praktykami  pogrzebowymi podobnymi do kremacji Patroklesa opisanej przez Homera w Iliadzie.

Muzeum w Elefthernie

Zbiory będą prezentowane w trzech salach, które będą mogły pomieścić jednocześnie co najmniej cztery grupy zwiedzających po 50 osób każda. Sale są wyposażone w ekrany, na których będą prezentowane filmy (niektóre z nich otrzymały nagrody na międzynarodowym festiwalu filmowym archeologicznych).

W południowym skrzydle muzeum będzie znajdować się centrum oraz ośrodek badawczy, biblioteka, biura i archiwum wykopalisk. Jest to ważny obszar, z którego będą korzystać greccy i zagraniczni naukowcy oraz studenci z wielu dziedzin nauki z Europy, USA, Azji i Australii. Na terenie muzeum będą także znajdować się magazyny i wyposażone w najnowsze technologie warsztaty do prowadzenia konserwacji.

Przewiduje się, że prezentowana kolekcja zbiorów będzie odnawiana co kilka lat, co ma sprawić że osoby które już odwiedzą to muzeum, po kilku latach wrócą tu aby zobaczyć zupełnie nowe przedmioty.

Warto zaznaczyć także że budowa obiektu przeprowadzona przez Uniwersytet Kreteński oraz Ministerstwo Kultury korzystała ze wsparcia z środków Unii Europejskiej. W finansowanie tej inwestycji włączyli się także prywatni sponsorzy, w tym Fundacja Onassis, Alpha Bank, Grecotel oraz liczni indywidualni darczyńcy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum: http://en.mae.com.gr/

Zapisz

Gosia i Piotrek,  data_2016-06-12 20:50:17 2016-06-12 20:50:17
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Dorota Maj
Dorota Maj
2016-06-12 19:55:27

Eleftherna / 2012/

4

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153661959332551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera