Herbata dictamus

Roślina Origanum dictamnus to kolejny sztandarowy produkt Krety znany także pod nazwami: Dittany, Δίκταμο, hop majoram, Dittany of Crete czy też Cretan dittany. Jest to wieloletnia płożąca roślina występująca w naturalnym środowisku tylko na Krecie. Na przestrzeni wieków wielu zbieraczy zginęło lub odniosło rany podczas prób pozyskania rośliny, ponieważ występuje ona na dość trudno dostępnych terenach. Jej 20-30 cm krzaczki najłatwiej spotkać na wapiennych zboczach górskich, w wąwozach oraz na klifach.

Jej szerokie właściwości zdrowotne doprowadziły do tego, że stała się znaną i chętnie kupowaną rośliną przez turystów odwiedzających Kretę. Niestety jednak obecnie w wyniku nadmiernej eksploatacji pozyskiwanie dictamnus staje się coraz trudniejsze. Kreteńczycy aby utrzymać tę pożyteczną roślinę w naturalnym środowisku objęli ją ochroną prawną. W 1997 roku została ona umieszczona na czerwonej liście zagrożonych gatunków IUCN (The IUCN Red List of Threatened Species), co pozwala mieć nadzieję na odbudowę jej naturalnych obszarów występowania.

Wygląd tej rośliny jest tak charakterystyczny że jeśli zobaczycie origanum dictamnus choć raz to będziecie w stanie rozpoznać ją w przyszłości. Łodygi oraz niewielkie okrągłe listki pokryte są białymi włoskami tworzącymi rodzaj delikatnego futerka. Ze względu na tak atrakcyjny wygląd oraz dzięki pięknym kwiatom origanum dictamnus stała się także rośliną ozdobną chętnie hodowaną w przydomowych ogrodach.

Dictamus

Starożytny dar Zeusa

Origanum dictamnus był znany już w starożytności, gdzie roślinę tę traktowano jako panaceum na większość przypadłości. Już wtedy ówcześni Kreteńczycy, aby mieć długie i zdrowe życie, pili przygotowywany z niej napar. Zwyczaj ten przetrwał do czasów współczesnych i stanowi część diety mieszkańców tej pięknej wyspy.

Starożytni Kreteńczycy wierzyli, że to Zeus podarował tę roślinę jako wyraz wdzięczności mieszkańcom wyspy, na której się wychował. Zalecenia jej stosowania znalazły się w wytycznych spisanych między innymi przez Hipokratesa, który uważał, że leczy takie dolegliwości jak: bóle żołądka, choroby układu pokarmowego i nerwowego, bóle głowy oraz zalecał ją do dezynfekcji ran. Jak głoszą legendy zbawienne właściwości origanum dictamnus zostały odkryte przypadkiem. Według legendy pomogły w tym kozy, u których zaobserwowano bardzo ciekawe zachowanie. Ranne zwierzęta instynktownie poszukiwały tej rośliny aby przez przeżuwanie liści przyjąć substancje lecznicze w niej zawarte.

Dictamus

Współczesne zastosowania

Chociaż kilka lat temu świat obiegła plotka o rzekomym działaniu obniżającym cholesterol, jednak my nie znaleźliśmy potwierdzenia tej informacji. Znacznie bliższe prawdzie są inne współczesne zalecenia dotyczące uśmierzania takich dolegliwości jak kaszel towarzyszący przeziębieniom, zaburzenia pracy żołądka oraz jelit, stany zapalne. Wedle niektórych źródeł picie naparu z tej rośliny pomaga także przy bólach menstruacyjnych, nadciśnieniu i ma działanie moczopędne.

Origanum dictamnus znajduje także zastosowanie przy wyrobie nalewek oraz do produkcji naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Herbata z tego ziela uznawana jest za afrodyzjak, którą pili nowożeńcy. Wytwarzane są z niego także olejki eteryczne oraz kadzidła.

Dictamus

Napar ma oryginalny ziołowy lekko ostry smak, który nasila się wraz z ilością suszu wykorzystanego do jego sporządzenia. Właśnie z tego względu trzeba pamiętać by brać stosunkowo niewielką ilość, około jednej łyżeczki suszonych listków. Jeśli oryginalny smak nie przypadnie Wam do gustu  to możecie poeksperymentować z dodatkiem miodu, kilku kropli cytryny lub kawałka kory cynamonu.

Lecznicze właściwości tego zioła docenili także współcześni naukowcy Uniwersytetu Kreteńskiego. Profesorowie medycyny oraz biologii tej uczelni opracowali w pełni naturalne tabletki na grypę i przeziębienie,, w skład których wchodzi między innymi Origanum dictamnus. Prawdopodobnie lek ten będzie w tym roku dostępny w europejskich i amerykańskich aptekach. Obecnie oczekuje on na oficjalne zatwierdzenie przez Grecką Organizację Farmaceutycznę.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.56
Liczba ocen: 8
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.56 na 5 (0) liczba ocen 8
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152985181207551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Zaskakujące badania o jedzeniu warzyw w Grecji

Zaskakujące badania o jedzeniu warzyw w Grecji

Grecka dieta kojarzona jest ze zdrowym sposobem odżywiania się opartym przede wszystkim na dużej ilości warzyw i owoców. Zdrowotne korzyści z jej stosowania były przedmiotem wielu badań naukowych, które potwierdzają bardzo korzystny wpływ spożywanych w ramach tej diety składników na ogólny stan zdrowia. Mogłoby się wydawać zatem, że Grecy w takim razie są bardzo zdrowym narodem. Nic bardziej mylnego, gdyż wielu spośród nich zasadniczo zmieniło swoje zwyczaje i zachowania żywieniowe.

Górskie oregano z Krety

Górskie oregano z Krety

W każdej greckiej kuchni znajdziemy duże słoiki z suszonym oregano oraz górskim oregano. Bywa ono nazywane przyprawą ale oregano jest ziołem będącym ważnym składnikiem greckiej diety. Grecy dodają je prawie do wszystkiego: do sałatek, fety, mięs, ryb, ziemniaków i roślin strączkowych.

Oliwy Eliama

Oliwy Eliama

Klienci sklepu kreta24.pl wiedzą, że mogą znaleźć tu doskonałej jakości kreteńskie i greckie oliwy oraz wiele innych ekologicznych produktów. O bardzo wysokiej jakości asortymencie tego sklepu pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na bardzo wysokiej jakości oliwy Eliama produkowane przez Elli’s farm w Agia Barbara na Krecie.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Piękne .Wróciliśmy tam po kilkunastu latach i wydało nam się jeszcze piękniejsze.M.
Cudowne miasteczko
gość PiotrWie : Kolejne rekordy to obraz coraz większego overtourismu Krety. Na szczęście są jeszcze miejsca w Grecji gdzie można znaleźć spokój - obecnie jesteśmy na Ikarii gdzie jest mniej więcej tak jak 15 lat temu na południu i w interiorze Krety - na plażach i górskich szlakach spotykasz pojedyncze osoby.
I bardzo dobrze, Ci wspaniali ludzie zasługują na prosperite.
Są pyszne
Χρόνια πολλά
gość PiotrWie: Okazuje się że wersja "easy to Loutro" jest zaznaczona na Google Maps, polecam szczególnie osobom z dużym plecakiem lub tym z lękiem wysokości. 
Spędzamy ten czas na Krecie w Agios Marinie
Gosia | crete.pl : O tutaj: https://anendyk.gr/routes/
gość Iwona: Gdzie można sprawdzić aktualne połączenia łódkami pomiędzy Agia Roumeli a Loutro? Chcemy teraz zrobić fragment E4 przepływając z Chora Sfakjon do Agia Roumeli (via Loutro) i wracać szlakiem do Loutro. Ale kluczowe są wodne połączenia. 
W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Gosia | crete.pl : Myślimy o takiej objazdówce, raczej nie będzie to ten rok, ale plany mamy. Szlak z filmu robiliśmy na przełomie sierpnia i września. Nie pamiętam aby było takie oznakowania, ludzie idą skrajem klifu, straszne miejsce dla mnie z moim lękiem wysokości.
gość PiotrWie : I mam jeszcze dwa pytania - po pierwsze w jakim miesiącu tak było i po drugie - czy oznakowali z powrotem wersję " easy to Loutro " czy dalej pomiędzy Marmarą a Finikas jest ta ścieżka samym skrajem klifu?
gość PiotrWie : Przemyślcie wyjazd na mniej oblężone wyspy - nie jest to logistycznie skomplikowane. (...)
Gosia | crete.pl : Można się zdziwić prawda? Biznes kwitnie, taxi boaty kursują jak oszalałe przywożąc do Marmary turystów z Chora Sfakion i okolic. A w tawernie przy Marmarze wszystkie stoliki są pozajmowane albo już zarezerwowane. My dostaliśmy stolik chyba tylko dlatego, że kelner zlitował się jak zobaczył nasz zmęczone facjaty po zejściu ze szlaku.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera