Rejon Chania - ciekawe miejsca dla wielbicieli historii

Dzisiaj startujemy z prezentacją drugiej serii naszych tematycznych miniprzewodników po prefekturach Krety. Tym razem pod lupę bierzemy region Rethymno, w którym na początek przyjrzymy się miejscom związanym z historią Krety. Niewiele tu starożytnych odkryć, natomiast wiele śladów historii pozostawili Wenecjanie i Turcy, w rękach których wyspa znajdowała się kilkaset lat.

Rejon Rethymno dla wielbicieli historii

Opisane poniżej miejsca zaznaczyliśmy także na mapie google, dzięki czemu łatwiej będzie je odnaleźć.

Cmentarz minojski w Armeni

W cieniu gajów oliwnych i dębów skryte są wejścia do około 200 grobowców, których pochodzenie określono na 1300/50 r. p.n.e. Archeologów, którzy odkrywali ten cmentarz najbardziej zaskoczyło to, że groby były bardzo dobrze zachowane i co najważniejsze, nie zostały wcześniej splądrowane. Znaleziono tu około 500 szkieletów, co okazało się bardzo cenne, gdyż na ich podstawie można było dowiedzieć się więcej o ludziach żyjących w czasach minojskich, ich codziennej diecie oraz stanie zdrowia.

Armeni - cmentarz minojski

Archea Eleftherna wykopaliska

Starożytna Eleftherna to najważniejsze stanowisko archeologiczne na terenie prefektury Rethymno. Pierwsze zorganizowane wykopaliska rozpoczęły się tu dopiero w 1985 roku. To zamieszkałe do czasów średniowiecza miasto-państwo założyli Dorowie około IX w. p.n.e. Strategiczne położenie pozwoliło na kontrolę krzyżujących się tu dróg handlowych łączących Kydonię, Knossos oraz górę Ida. O ważności Eleftherna świadczy też to, że bito tu własne monety z podobiznami Artemidy i Apollona. Współcześnie o znaczeniu tych wykopalisk świadczy też to, że w okolicy tego stanowiska powstało muzeum archeologiczne prezentujące artefakty odnalezione w tym obszarze. Niestety w tej chwili nie mamy informacji czy te wykopaliska są już udostępnione do zwiedzania (prawdopodobnie nie). Jednak jeśli ktoś jest wielbicielem archeologii i mimo to chciałby choćby zerknąć na te pozostałości Eleftherny to prawdopodobnie pozostaje popatrzenie przez ogrodzenie.

Eleftherna

W pobliżu głównych wykopalisk znajdują się też pozostałości akweduktu oraz dwie cysterny do gromadzenia wody o wymiarach pływackich basenów.

Eleftherna - akwedukt

Stanowisko Orthi Petra

W miejscu tym znajdowała się nekropolia starożytnej Eleftherny, która stała się prawdziwą skarbnicą artefaktów z tamtego okresu. W 2010 roku archeolodzy dokonali jednego z najważniejszych odkryć, gdy odnaleźli nieograbiony grobowiec z 700 roku p.n.e. Spoczywały w nim kości młodej pary, będącej prawdopodobnie rodzeństwem. Para ta była przykryta 3 tysiącami złotych arkuszy o różnych kształtach.

Orthi Petra

Muzeum Archeologiczne w Eleftherna

To co stanowi o wyjątkowości tego muzeum to przede wszystkim znaleziska pochodzące spoza okresu kultury minojskiej, odkryte na terenie antycznej Eleftherny, będącej jednym z najważniejszych miast starożytnej Krety. Oznacza to, że odwiedzający to miejsce mogą spojrzeć i poznać pozostałości pochodzące od zarania cywilizacji greckiej opisywanej przez Homera. Jak mówią pracownicy muzeum oraz greckiego ministerstwa kultury jest to unikat na skalę światową. Niestety wewnątrz muzeum nadal nie można robić zdjęć.

Muzeum Archeologiczne w Eleftherna

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Na obrzeżach miejscowości Chromanostiri znajduje się niewielkie muzeum wojskowe, które ulokowane zostało w pięknej weneckiej willi zwanej również Villa Claudio.

Przed wejściem do muzeum znajdziecie całkiem pokaźny zbiór pojazdów wojskowych oraz sprzętu artyleryjskiego, zaś we wnętrzach willi wystawiana jest duża liczba różnego rodzaju przedmiotów powiązanych bezpośrednio z armią grecką, historią kreteńskich powstań oraz z walkami toczącymi się na Krecie w czasie II wojny światowej.

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Fortezza w Rethymno

Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli nie tylko dla miasta Rethymno, ale i dla całej Krety. Jej budowę ukończono w 1590 roku, zaś w konstrukcji zastosowano mury o grubości 1,7 metra. Na jej terenie znajdowała się między innymi katedra pod wezwaniem św. Mikołaja, która po przejęciu władzy przez Turków została zamieniona na meczet Ibrahima Hana. Ponadto ulokowany był tu pałac biskupi, składy prowiantu, prochownia, arsenał, koszaru dla garnizonu oraz szpital.

Fortezza w Rethymno

Jaskinia Melidoni

Jaskinię Melidoni zakwalifikowaliśmy do miejsc związanych z historią Krety, ponieważ mimo swojej pięknej szaty naciekowej, jest ona kojarzona przede wszystkim z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się tu w 1824 roku. Melidoni stała się miejscem schronienia dla prawie 370 mieszkańców wioski Melidoni, głównie kobiet i dzieci uciekających przed wojskami osmańskimi. Gdy tureccy przywódcy nie potrafili zmusić Kreteńczyków do wyjścia z jaskini, rozpalili w jej głównym wejściu wielkie ognisko i zawalili pozostałe wyjścia, odcinając tym ludziom drogę ucieczki. Zdeterminowani uciekinierzy udusili się we wnętrzu jaskini. Dziś w centralnej części jaskini znajduje się pomnik upamiętniający ofiary tych tragicznych wydarzeń, które do dnia dzisiejszego są wciąż żywo wspominane przez Kreteńczyków.

Jaskinia Melidoni

Port wenecki i egipska latarnia morska w Rethymno

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno i są obowiązkowym punktem do odwiedzenia w tym mieście. Mimo że port istniał już wcześniej to jednak Wenecjanie doprowadzili do rozkwitu działalności. Latarnia w obecnej postaci została zbudowana podczas krótkotrwałej okupacji Krety przez Egipcjan w latach trzydziestych XIX wieku.

Port Wenecki i egipska latarnia morska w Rethymno

Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Jest to niewielkie muzeum, które prezentuje znaleziska z różnych epok historycznych, jakie wykopano w okolicach Rethymno. Polecamy ale przede wszystkim wielbicielom historii i wszelakich wykopalisk. Jako ciekawostkę dodamy, że można tu oglądać interesujące sarkofagi oraz inne artefakty pochodzące z minojskiego cmentarza w Armeni, zaś samo muzeum mieści się w budynku dawnego więzienia.

Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Moni Arkadiou

Mimo, że jest to klasztor to ze względu na silne powiązania z historią Krety umieszczamy go także na naszej liście ciekawych obiektów historycznych. Tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w tym klasztorze w 1866 roku sprawiły, że ma on szczególne znaczenie dla wszystkich mieszkańców Krety. Moni Arkadiou jest dla Kreteńczyków synonimem walki o wolność i wyrazem buntu wobec tureckiej okupacji. Kreteńscy powstańcy by uniknąć poddania się wojskom osmańskim, które atakowały klasztor, podpalili beczki z prochem doprowadzając do wielkiej eksplozji. W jej wyniku zginęła większość zgromadzonych w klasztorze osób.

Moni Arkadiou

Muzeum Muzeum Historii oraz Sztuki Ludowej w Rethymno

Jeśli chcielibyście zobaczyć jak dawniej wyglądało codzienne życie mieszkańców Krety to obowiązkowo musicie odwiedzić Muzeum Historii oraz Sztuki Ludowej w centrum Starego Miasta w Rethymno. Ekspozycja zgromadzona w kilku salach wystawowych, w odróżnieniu od tych prezentowanych w muzeach archeologicznych, skupia się w większości przypadków na obiektach pochodzących z relatywnie bliskiej przeszłości. Zazwyczaj są to rzeczy, które znajdowały się w codziennym otoczeniu i były używane Kreteńczyków żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku.

Muzeum Historii i Sztuki Ludowej w Rethymno

Meczet Neratze

Piękny meczet, który jest świadectwem burzliwej historii miasta Rethymno znany jest również jako Gazi Hussein. Niestety obiekt ten jest zamknięty do swobodnego zwiedzania, jednak mimo to przy okazji wizyty w mieście warto to miejsce odszukać. Kto wie, może Wam się poszczęści i zajrzycie do środka. Początkowo był to wenecki kościół pod wezwaniem Świętej Marii, później stał się klasztorem augustianów. Kiedy w 1657 roku Turcy zajęli miasto, ich przywódca Gazi Hussein Pasza, zamienił klasztor w meczet. W 1925 roku meczet został ponownie przekształcony w chrześcijański kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja, ale nigdy nie funkcjonował jako kościół. Współcześnie meczet pełni rolę szkoły muzycznej i sali koncertowej, zatem jeśli uda się Wam tu zajrzeć to w środku nie zobaczycie niczego oprócz sceny oraz krzeseł.

Meczet Neratzes

Meczet Kara Musa Paşa w Rethymno

Ten meczet to kolejna pamiątka po panowaniu osmańskim na Krecie. Mimo, że miejsce to jest zamknięte i nieco zaniedbane to warto uwzględnić je na trasie zwiedzania Rethymno, ze względu na unikalne połączenie architektury weneckiej i osmańskiej. Przed przejęciem przez Turków władzy w Rethymno, znajdował się tu klasztor św. Barbary. Po upadku miasta Turcy przekształcili go w meczet, dobudowali kopuły oraz minaret. Meczet ten nazwano na cześć tureckiego admirała wojsk okupujących Rethymnon w 1646 roku. Na dziedzińcu meczetu znajdują się nagrobki, na zewnątrz zaś fontanna, która służyła muzułmanom do obmywania się przed wejściem do środka oraz pozostałym mieszkańcom miasta do pobierania wody.

meczet Kasa Musa Pasa

Fontanna Rimondi w Rethymno

W dawnych czasach miejskie fontanny powstawały w odpowiedzi na problem zaopatrzenia miast w wodę pitną. Nie inaczej było w Rethymno, gdzie do dzisiejszych czasów zachowało się kilka fontann osmańskich oraz jedna zbudowana za czasów panowania Wenecjan na Krecie. Wówczas była ważną częścią systemu zaopatrującego mieszkańców miasta w świeżą wodę. Dziś stanowi piękny ślad po zawiłej historii tego miasta.

Rimondi

Jaskinia Idi

Jaskinia ta ma przede wszystkim znaczenie historyczne. W dawnych czasach jednym z największych sanktuariów na Krecie. Przez kilka tysięcy lat począwszy od 4000 p.n.e. aż do pierwszego wieku naszej ery była miejscem kultu Zeusa - najważniejszego boga w starożytnej Grecji. O randze tego miejsca niech świadczy to, że nawet Minos, legendarny król Krety, regularnie co dziewięć lat pielgrzymował do sanktuarium Idi, by modlić się o przychylność Zeusa. Jaskinia ta jest uznawana w mitologii za miejsce narodzin Zeusa. Ogromną ilość antycznych artefaktów tu odnalezionych wystawia obecnie Muzeum Archeologiczne w Heraklionie.

Jaskinia Ida

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Informacje przydatne przed lotem na Kretę

Podróż samolotem to zdecydowanie najszybszy sposób dostania się na Kretę. W zależności od miasta, z którego startuje samolot przelot trwa od mniej więcej 2,5 do około 3 godzin. Na tej stronie znajdziecie informacje jak przygotować się do procedury odprawy bagażowej i bezpieczeństwa.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zgubić się w wąwozie Kourtaliko to sztuka. Trzeba przekroczyć wybetonowane obrzeże ścieżki i pójść poza wyznaczona trasą  Ale ludzie mają różne dziwne pomysły - wczoraj widzieliśmy dwie osoby uparcie próbujące zejść ze stromego klifu ścieżką zamkniętą płotem i wyraźnie oznakowaną zakaz wstępu, niebezpieczeństwo wypadku.
Love seeing them in flight, supreem fliers!
Bliskie spotkania :)
Byłam w ostatni wtorek i zastanawiałam się, co to za piękne, drapieżne ptaki latają nad Lassithi! Możliwe, że właśnie wtedy zostały wypuszczone?
gość PiotrWie: Dziś byliśmy na plaży Sarakiniko. Tragedii nie było - tylko dwa autobusy i 23 samochody osobowe. Ponieważ teren jest dość rozległy to się rozeszli i nie przeszkadzało. Ale nie wyobrażam sobie co tu się dzieje w lipcu i sierpniu.
Och nie miałam wielką nadzieję że do tego nie dojdzie.
Super jak ja byłam to był szlak zamkniety
Super miejsce. Kto wybiera się na Kretę, to powinien mieć w planach ten wąwóz. Polecam
jeszcze tylko 2.5 miesiąca :)
Podobne plany w Komiža na Wyspie Vis w Chorwacji. Żal.
Koszmar. Plakias to takie piękne miejsce, a klif niesamowity.
W 2020 było cudownie, pusto, czysto i cicho. Zalety pandemi....
Poza fajną laską nic ciekawego
Byłem pierwszy raz na Balos w 2012 roku, w szczycie sezonu i pamiętam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ludzi było wtedy mniej, dało się zaparkować na szczycie bez problemu. Kolejny raz w zeszłym roku. Również w sezonie. Miałem wrażenie, że droga zrobiła się jakaś węższa i bardziej niebezpieczna. Samochodów multum, było naprawdę ciężko się dostać na szczyt. (...)
Piękna i niezwykla
gość CreteYourLife: Prace już trwają. Usypali drogę i kopary rozjeżdżają klif. 
Smrodek, wiatr taki, że w oczy sypie piachem, mnóstwo ludzi, jako plaża skała posypana piachem. Za to Gramvousa Super
gość PiotrWie: Tu jest sporo szlaków pieszych, prowadzących z Chorio od odludnych plaż. Oczywiście nie jest to wyspa na 3  tygodnie, w czwartek przenosimy się na Milos Po powrocie napiszę więcej.  
Gosia | crete.pl : Kimolos wydaje się być wyspą na krótki wypad. Jest dość mała. Po urlopie napiszesz coś więcej na jej temat?
gość PiotrWie: My byśmy na Balos na początku czerwca 2009 i już wtedy stwierdziliśmy że jest za dużo ludzi. Nie potrafię sobie wyobrazić co się dzieje w lipcu i sierpniu - nigdy nie byliśmy w tym okresie pomimo 17 pobytów na Krecie. Obecnie jesteśmy na Kimolos, turystów można policzyć na palcach jednej ręki. Plaże mamy tylko dla siebie. (...)
Przepiękne miejsce. Miałam przyjemność być, gdy było mało osób.
Zmarnowany dzień wakacji
Balos
Cudowne miejsce
Jadzia Piszczek
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera