Amerykański bój o fetę i inne produkty PDO

data_2014-07-30 19:43:02 2014-07-30 19:43:02

Ponad pięćdziesięciu amerykańskich senatorów złożyło wspólną petycję z prośbą o zniesienie ograniczeń w stosowaniu nazw serów. Wśród produktów, których "marka" miałaby zostać uwolniona znalazła się oczywiście feta. W chwili obecnej w Unii Europejskiej pod szczególną ochroną znajduje się łącznie ponad 3 tysiące regionalnych produktów oznaczonych symbolem PDO. Próba wyłączenia serów spod tej ochrony ma związek z toczącymi się negocjacjami, których celem jest utworzenie euro-amerykańskiej strefy wolnego handlu.

Feta - PDO

Szykuje się więc kolejny bój o fetę oraz inne chronione produkty. Stany Zjednoczone, które obecnie nie przestrzegają ograniczeń związanych ze stosowaniem chronionych nazw pochodzenia dążą do zniesienia jak największej liczby ograniczeń narzucanych przez przepisy Unii Europejskiej.  Z dużym prawdopodobieństwem można napisać, że wszelkie ustępstwa w stosowaniu tych przepisów uwolnią dalszą falę roszczeń ze strony amerykańskich producentów. Już w chwili obecnej jeden z kalifornijskich producentów chciałby oferować w Europie wina musujące sygnowane nazwą szampan.

Obecne stanowisko Parlamentu Europejskiego jest bardzo stanowcze i zdecydowanie przeciwne wszelkim zmianom regulacji związanych z ochroną produktów regionalnych. Utworzenie strefy wolnego handlu na pewno będzie wymagało wypracowania wspólnego stanowiska na linii USA oraz UE.

W całej tej sprawie bardzo ciekawe jest to, że do uwalniania ograniczeń dąży kraj, który tak bardzo chętnie sięga po restrykcyjne przepisy o prawie patentowym. Naszym zdaniem te przepisy znacznie silniej oddziałują na swobodę handlu niż ochrona nazw produktów regionalnych. Ciekawi nas jakie stanowisko przyjmie Parlament Europejski wobec producentów np. leków generycznych lub oprogramowania komputerowego, zawierającego ogólnodostępne rozwiązania oraz wiedzę, które niejednokrotnie są chronione przez amerykańskie prawo patentowe.

Jeśli jesteście zainteresowani tym jak Grecy walczyli o ochronę nazwy feta to zapraszamy Was do przeczytania poniższego artykułu: Europejska bitwa o fetę

Piotrek,  data_2014-07-30 19:43:02 2014-07-30 19:43:02
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera