Kreteński miód tymiankowy pod lupą naukowców

data_2024-02-29 20:28:07 2024-02-29 20:28:07

Miód tymiankowy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych produktów lokalnych Krety. Jest on też jednym z najchętniej kupowanych i przywożonych z wakacji kreteńskich wyrobów. Każdy kto go spróbował pewnie pamięta specyficzny smak, którego próżno szukać w innych miodach.

Pasieka na Krecie

Badania naukowe, jakie są aktualnie realizowane w Szkole Inżynierii Chemicznej i Środowiska w ramach kontraktu z Regionem Krety, mogą okazać się kluczowe dla dalszych losów tego produktu. Analizy przeprowadzane w trakcie tych badań potwierdzają bowiem to, że miody tymiankowe z Krety bardzo różnią się właściwościami od odpowiadających im miodów pochodzących z pozostałej części Grecji, a także tych pozyskiwanych z pasiek w Hiszpanii czy też Portugalii.

Profesor Elia Psyllaki, która kieruje tymi badaniami szacuje, że do końca 2024 roku będzie mogła przedstawić ostateczne wyniki na temat właściwości i specyfiki kreteńskiego miodu tymiankowego. Do badań zebrano 100 próbek miodu różnych pasiek z Krety, które teraz są poddawane wnikliwej analizie. Prof. Psyllaki mówi też o tym, że jej zespół naukowy jest w stanie zidentyfikować składniki, które mogą pogorszyć jakość miodu oraz zbadać temat fałszowania miodu.

Wyniki badań mogą stać się kamieniem milowym w procesie uznania kreteńskiego miodu tymiankowego za produkt z chronionym oznaczeniem geograficznym. To zaś przyczyni się do udokumentowania jego jakości, podkreślenia szczególnych cech lokalnych, a także co bardzo ważne do nałożenia ochrony prawnej zarówno samego produktu, jak i jego producentów. W obecnych czasach miód jest jednym z najczęściej fałszowanych towarów, a jego podróbki z Chin i Turcji dosłownie zalewają europejski rynek. Niestety bez prawnej ochrony potwierdzającej unikalność miodu jego producenci w Europie są w zasadzie bezbronni.

Miody na Krecie

Na realizację swoich badań laboratorium otrzymało od władz Regionu Krety dofinansowanie w wysokości 80 000 euro. Drugim źródłem finansowania były prywatne firmy, które pomogły w uzyskaniu sprzętu o wartości 250 000 euro. Sprzęt ten w przyszłości będzie wykorzystany również do analizy innych produktów spożywczych wytwarzanych na Krecie.

Z pewnością będziemy śledzić dalsze losy tych badań. Jeśli dzięki nim kreteński miód tymiankowy zostanie w przyszłości wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych to będzie to kolejny sukces potwierdzający na międzynarodowym forum wyjątkowość produktów nie tylko kreteńskich, ale również greckich.

Gosia,  data_2024-02-29 20:28:07 2024-02-29 20:28:07
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2024-02-29 20:12:53

1
2024-02-29 21:56:02

Ten miód jest najlepszy

2

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/790588126448787

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera