Maj w turystyce - niby dobrze ale nie za dobrze

data_2023-06-05 20:24:59 2023-06-05 20:24:59

Maj jest zazwyczaj miesiącem, w którym coraz mocniej zaznacza się na wyspie obecność turystów. Jak to wyglądało w tym roku?

Analizując liczby od początku tego roku okazuje się, że do Heraklionu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku przyleciało 615 585 turystów. Jeśli zaś weźmiemy pod lupę tylko dane z maja to w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku liczba lotów czarterowych na lotnisko Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie wzrosła o 8-9%. Odpowiada to wzrostowi turystów o mniej więcej 17-18 tysięcy.

Jaki był maj?

Sklepikarze pytają "gdzie są turyści"?

W tym roku w maju w Heraklionie wylądowało ponad 395 000 zagranicznych gości, zaś w roku ubiegłym odnotowano ich 383 000. Jednak co ciekawe tego wzrostu nie odczuwają właściciele sklepów z lokalnymi produktami i pamiątkami gdyż jak twierdzą większa liczba gości nie przełożyła się na wzrost ich obrotów. Sklepikarze twierdzą, że turystów nie widać, a nieliczni, którzy wchodzą do sklepów bardzo często opuszczają wychodzą z pustymi rękoma.

Można przypuszczać, że jednym z wyjaśnień może być niestabilna pogoda. Tegoroczny maj na Krecie został zaliczony jako najzimniejszy od 14 lat. Z pewnością chłodna i kapryśna aura nie sprzyjała podróżowaniu po wyspie, czy zwiedzania zakątków. Część osób z powodu złej pogody wybrała po prostu spędzanie czasu na terenie hotelu lub w jego bliskiej okolicy.

Drugim wytłumaczeniem mogą być ceny pobytu na wyspie. Koszty pobytu na wyspie w tym roku wzrosły średnio o około 40%. Mimo szalejących cen za turystyczne pakiety część gości nie zrezygnowała z wyjazdu na Kretę, ale zapewne znacznie ograniczyła wydatki realizowane bezpośrednio na miejscu.

Niby więcej ale mniej

Ciekawe dane również przekazują właściciele hoteli i pensjonatów. Wynika z nich, że pomimo wzrostu liczby turystów, którzy wylądowali w maju na Krecie, obłożenie hoteli w maju było mniejsze niż się tego spodziewano. Zapewne część osób z powodu wysokich cen mogła odwołać rezerwacje, jednak jest jeszcze jedno wytłumaczenie tego zjawiska. Co roku przybywa hoteli na Krecie, więc liczba dostępnych łóżek hotelowych na wyspie stale wzrasta. Dodatkową konkurencję dla dotychczasowej bazy noclegowej stanowi stale wzrastający rynek najmu krótkoterminowego Airbnb.

Czy turyści dopiszą?

Obecnie niepokój branży turystycznej na Krecie budzą również dane ekonomiczne napływające z Niemiec. Rynek niemiecki jest głównym graczem na turystycznej mapie Krety. W 2022 roku aż 18,5% całkowitych wpływów z turystyki pochodziło z rynku niemieckiego. Co roku Grecja jest dla turystów z tego kraju jednym z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych. Jednak recesja, w której znalazła się niemiecka gospodarka aktualnie, spowodowała znaczny spadek rezerwacji wakacyjnych szacowany na poziomie 700 tys. miejsc.

Również w przypadku Francji nastąpił spadek rezerwacji o 8,5%. Rosnąca inflacja każe zastanowić się nad swoimi wakacyjnymi wyborami. Aż 58% Francuzów przyznaje, że nie ma środków finansowych na wyjazd na wakacje i czeka z decyzją na oferty typu last minute

Lepsze wiadomości dotyczą za to rezerwacji napływających z rynku izraelskiego (+63%), polskiego oraz hiszpańskiego (po +27%) oraz irlandzkiego (+33%). Czas jednak pokaże czy wzrosty rezerwacji z tych krajów wyrównają niedobory po turystach z Niemiec czy Francji.

Gosia,  data_2023-06-05 20:24:59 2023-06-05 20:24:59
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-06-05 18:38:35

Calypso

3
2023-06-05 19:17:06

Calypso

1
2023-06-06 20:43:30

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-06-08 17:23:11

Wojtek Arciszewski Też racja, ale wiesz jacy są Grecy.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/632833918890876

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera