Niebezpieczne plaże Grecji

data_2022-11-04 21:01:44 2022-11-04 21:01:44

Nadal nie milkną echa po tragedii, jaka wydarzyła się w ubiegły weekend w Agia Fotia na południu Krety. Po tym jak skała po oderwaniu się od zbocza góry, zniszczyła część pensjonatu i zabiła znajdującą się w nim turystykę, eksperci w Grecji ostrzegają przed niebezpiecznymi osuwiskami znajdującymi się w wielu turystycznych obszarach kraju.

Plaża Myrtos na KefaloniiTym razem wyjątkowo nie Kreta, tylko plaża Myrtos na Kefalonii, zaliczona do niebezpiecznych plaż.
(Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic license)

Na liście miejsc zagrożonych skalnymi osuwiskami znalazły się niektóre najbardziej znane greckie plaże. Kokkini Paralia, czyli słynna czerwona plaża na Santorini, Myrtos na Kefalonii, Porto Katsiki oraz Egremni na Lefkadzie, czy Lalaria na Skiathos to tylko niektóre z nich. Warto też przypomnieć, że niespełna dwa miesiące temu na wyspie Zakynthos w popularnej Zatoce Wraku po trzęsieniu ziemi o sile 5,4 stopnia, po raz kolejny osunął się fragment klifu. Po tym zdarzeniu, mimo że tym razem nie było osób rannych, chwilowo zamknięto zarówno plażę, jak i punkt widokowy. W przypadku tego miejsca trzeba pamiętać, że to już bodajże trzecie duże osuwisko, jakie pojawiło się w ciągu ostatnich kilku lat.

Powyższa lista to zaledwie część miejsc zaliczanych do niebezpiecznych. Zagrożone osunięciami są również północne plaże Kalymnos, Agia Anna położona w północnej części wyspy Evia oraz wiele plaż południowego wybrzeża Krety. Przypomnimy też, że w 2015 roku na Krecie na znanej plaży Glyka Nera doszło do podobnego osunięcia się skały, która zabiła turystkę opalającą się zbyt blisko klifu.

Niestety, ale wypoczywając podczas urlopu w pięknych miejscach rzadko kto myśli o zagrożeniach, więc nie są to wyjątki wakacyjnej niefrasobliwości. Sami wielokrotnie widzieliśmy i Wy zapewne również, jak w wielu miejscach Grecji pod klifami beztrosko opalają się turyści.

Korfu - klify PerolaudesKorfu - klify Perolaudes

Katastrofy to greckie DNA

Efthymis Lekkas profesor geologii i specjalista ds. zarządzania katastrofami, na którego słowa ostatnio często się powołujemy, podkreśla że grecki niepowtarzalny krajobraz zawdzięcza swoje istnienie szeregowi katastrofalnych zjawisk. Piękne plaże, wąwozy, góry, przylądki, czyli wszystko to co decyduje o niepowtarzalności Grecji i tak bajkowo wygląda na zdjęciach z wakacji, zostało ukształtowane właśnie poprzez trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, intensywną erozję gleby oraz wypiętrzenie linii brzegowej. To naturalne zjawiska, które zdarzają się tu od milionów lat i nadal będą ewoluować. Choćby krajobraz samej Krety po jednym z trzęsień ziemi zmienił się poprzez wypiętrzenie zachodniej części wyspy i częściowe zatopienie jej wschodnich fragmentów. Ślady tego zdarzenia możecie oglądać zarówno podczas rejsu na Balos, oglądania ruin starożytnej Falassarny czy zatopionego miasta Olous. Warto pamiętać także, że starożytne cywilizacje również zawdzięczały kres swojej świetności właśnie najczęściej naturalnym katastrofom.

Wakacje z dreszczykiem?

Obecnie największy problem polega na tym, że miejsca najbardziej zagrożone katastrofami należą również najczęściej do najpopularniejszych destynacji turystycznych. Presja, jaką wywiera ruch turystyczny sprawia, że w miejscach tych gromadzą się duże liczby osób, a domy i pensjonaty stawiane są tam, gdzie nie powinny się znaleźć. To powoduje, że wiele kluczowych obszarów Grecji jest dla odwiedzających gości miejscami niebezpiecznymi.

Dobrym przykładem jest właśnie przypadek ostatniego osuwiska w Agia Fotia na Krecie, gdzie zniszczony pensjonat powstał w niebezpiecznym miejscu w czasach, gdy nie było odpowiednich planów zagospodarowania ani stosownych przepisów. A to wciąż tylko jeden z fragmentów większej układanki tworzącej ten problem.

Warto wspomnieć choćby gwałtownej powodzi, które zaledwie kilka tygodni temu mocno podtopiła kilka miejscowości na Krecie, w tym znaną Agia Pelagia. W tym przypadku do spotęgowania gwałtownej powodzi przyczyniła się bardziej współczesna błędna zabudowa, która zamknęła odpływ koryta rzeki do morza.

Lekkas ocenia, że 70% tkanki mieszkalnej na Krecie północnej oraz południowej powstała bez odpowiedniego planu zagospodarowania przestrzennego, często pod ogromnym naciskiem i przy udziale niewystarczająco skutecznych ram instytucjonalnych. Przy tej okazji profesor Lekkas przywołuje również tegoroczną próbę rozpoczęcia budowy kompleksu hotelowego na skale Paligremnos w Plakias, która to jest miejscem czynnego uskoku tektonicznego. Pomimo sprzeciwu wielu kompetentnych osób oraz lokalnej społeczności na postawienie budynku w tym punkcie, jednak wydano pozwolenie na budowę, a część klifu podczas kilku dni prac została zwyczajnie rozjechana i zniszczona. Chociaż wprawdzie budowę hotelowego molocha chwilowo udało się wstrzymać to temat ten z pewnością jeszcze powróci, ponieważ w grę wchodzą ogromne pieniądze.

Plakias PaligremnosKlif Paligremnos w Plakias. Inwestor otrzymał pozwolenie budowy hotelu na tej skale.

Pilotażowy projekt na zagrożonych plażach

Według informacji greckiego Ministerstwa Turystyki już od przyszłego sezonu ma zostać wdrożony pilotażowy projekt, który będzie zakładał bieżącą ocenę ryzyka pojawienia się osuwisk skalnych na najbardziej reprezentacyjnych plażach Grecji. W razie zagrożenia pozwoli to na szybkie wdrożenie środków ochronnych. Lekkas jednak podkreśla, że aby program zadziałał nie można dopuścić do przepełniania plaż. Zatem przynajmniej część z zagrożonych plaż będzie musiała wprowadzić ograniczenie maksymalnej ilości odwiedzających.

Podobne działania już wdrożono np. w Zatoce Wraku na Zakhyntos. Plaża została podzielona na strefy klasyfikacji ryzyka i co za tym idzie określono dopuszczalną liczbę osób odwiedzających. Ograniczenia te mimo, że pewnie nie zdobędą uznania wśród turystów pozwalają jednak na szybką ewakuację osób w nagłych wypadkach.

Gosia,  data_2022-11-04 21:01:44 2022-11-04 21:01:44
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-11-04 20:13:20

Moimi oczami 17.06.2022

2022-11-04 20:13:44

Poranek po tragedii

2022-11-05 09:11:53

W tym kontekście przerażające jest położenie kompleksu Kalypso. Jeśli dobrze rozumiem ta nowa inwestycja w Plakias to po drugiej stronie tych skał (czyli od strony Plakias)?

2022-11-05 18:52:57

CRETE - Kreta otworzyłam, najpierw zawsze czytam

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-11-05 12:39:24

Maria Dziekan Zgadza się. Jak otworzysz nasz artykuł to na końcu znajdziesz zdjęcie tego klifu Paligremnos. Widać na nim nawet góry piasku do budowy, które zdążył nawieźć inwestor.

2022-11-05 11:55:21

Ogromna tragedia :( A czy na zdjęciu przypadkiem nie widnieje plaża Myrtos z Kefalonii?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-11-05 12:37:18

Tak, to Myrtos na Kefalonii, która została zaliczona do grona najbardziej niebezpiecznych plaż w Grecji. Piszemy na ten temat w artykule.

2022-11-05 12:55:14

Ben

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158816580642551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość dodekanezowiec: Moim zdaniem - gdyby porównywać Grecję, Hiszpanię i południowe Włochy to: 1. W kategorii autentyczność: Włochy (np. Kalabria, Sycylia) - 9/10, Grecja - 8/10, Hiszpania - 3/10 2. W kategorii "frontem do potrzeb turysty": Hiszpania - 9/10, Grecja - 7 i pół/10, Włochy - 4/10.  Hiszpania to jakość hoteli, świetna infrastruktura, ale i taka "macdonaldyzacja turystyki" + blokowiska. (...)
Χρόνια πολλά
Byłem rok temu koniec września na Krecie i na Santorini piękne wyspy do zwiedzania
Na majówkę
1.04 też pierwszy z Poznania ;)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera