Co dalej z przyszłością Spinalongi?

W ramach naszego serwisu wielokrotnie informowaliśmy Was o tym, że lokalne władze samorządowe Krety walczą o to, aby wyspa Spinalonga znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W lokalnych mediach co i raz pojawiały się newsy o tym, że składanie dokumentacji jest na końcowym etapie, a proces wkracza w decydujący etap. Wydawało się, że wszystko jest na najlepszej drodze do tego by Spinalonga w końcu uzyskała to prestiżowe wyróżnienie. Niestety zupełnie innego zdania są greckie centralne władze. Lina Mendoni, tamtejsza minister kultury, poinformowała, że są to mało realistyczne marzenia niemożliwe do spełnienia. Spinalonga zostanie zgłoszona na listę UNESCO w ramach większego projektu obejmującego grupę zabytków warownych Morza Śródziemnego.

Spinalonga

Lokalne władze nie kryją swojego zdziwienia i wprost mówią o tym, że w przypadku takiego zgłoszenia wyspa trędowatych utraci swój unikalny status wyróżniający ją na tle innych tego typu budowli. Pan Antonis Zervos, burmistrz Agios Nikolaos, mówi wprost o tym, że Spinalonga – drugie najczęściej odwiedzane przez turystów historyczne miejsce na Krecie – jest właśnie degradowany do pozycji szeregowego zabytku. Jest to szczególnie dotkliwe dla tych wszystkich osób, które włożyły mnóstwo wysiłku w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji umożliwiającej zgłoszenie Spinalongi do listy UNESCO. Przypomnijmy, że projekt ten był prowadzony od 2009 roku przy silnym wsparciu finansowym między innymi prefektury Lassithi.

Zabudowania na Spinalonga

Burmistrz Agios Nikolaos podkreślał również, że nie wie co ma myśleć o niektórych enigmatycznych stwierdzeniach Pani minister, która kreśliła plany wykorzystania budynków znajdujących się na wyspie w ramach zrównoważonego rozwoju. W niektórych mediach w Atenach pojawiają się informacje, że będą to propozycje rozpoczęcia nowej działalności skierowanej na obsługę turystów. Burmistrz na łamach lokalnych mediów kieruje do Pani minister pytanie: „czy będzie to restauracja otworzona w dawnym szpitalu leczącym chorych na trąd, a może hotel w jednym z tamtejszych domów? Czy właśnie w ten sposób będzie wykorzystywany w przyszłości obszar wyspy Spinalonga?” Może to właśnie dlatego Pani minister tak mocno podkreślała w swoich wypowiedziach, że wpisanie na listę UNESCO wiąże się z wieloma ograniczeniami i obowiązkami. Czy to właśnie te ograniczenia są rzeczywistym powodem odstąpienia od tego procesu?

Jedno jest pewne plany ministerialne nie są zbieżne z interesem lokalnej społeczności. Niezależnie od tego kto ma w tym sporze rację wycofanie się z walki o wpisanie wyspy Spinalonga na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to błąd, który nie tylko ma wymiar wizerunkowy, ale stanowi również porażkę w drodze do objęcia tego zabytku szczególną ochroną.

Piotrek,  data_2022-08-10 19:40:13 2022-08-10 19:40:13
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-08-10 18:11:26

Magiczne miejsce ♥️

2
2022-08-10 19:30:00

Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158663976477551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam I braków nie widziałam, ale jeżeli jest jak mówisz, to ktoś powinien szybko ten stan zmienić
gość PiotrWie : W czwartek to samo zjawisko oglądaliśmy na Astipalei 
W Norwegii na wybrzeżu, najczęściej latem gdy zapowiadana jest słoneczna pogoda mamy podobne mgły, ale to mgły adwekcyjne, gdzie jest odwrotnie, chłodne morze i ciepłe powietrze. Potrafi takie dziadostwo przyjść z morza na cały dzień, a kilometrów dalej w głąb lądu świeci słoneczko
gość PiotrWie : Nie trzeba iść eksponowanym klifem. Jest inna droga, która jeszcze jakieś 8 lat temu była opisana na kamieniu jako Easy to Loutro, nie rozumiem czemu ktoś ten napis zamalował. Jakieś kilkaset metrów od plaży Marmara odchodzi prosto w górę dróga do Livaniany, krętymi naturalnymi schodami. Dochodzi do drogi Loutro - Livaniany i jest zdecydowanie łatwiejszy od oficjalnego szlaku. (...)
Zawsze doradzamy osobom wybierajacym się na Kretę: - Bądź realistą. Oceniaj swoje możliwości. Zerknij w swoją metrykę urodzenia i kartę zdrowia. Wąwóz Samaria i niektóre piesze trasy są groźne ( szczególnie w upale), strome, kamieniste.
Tawerna Grecka: Będziemy
Gosia | crete.pl : Tak, są takie biura które organizują wycieczki do Sfendoni. Zwiedzanie jaskini jest zazwyczaj połączone ze wizytą w  okolicznych wioskach.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera