Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Greckie propozycje na tegoroczny sezon turystyczny

Mimo że pogoda za oknem nie sprzyja planowaniu wakacyjnych podróży, to jednak coraz więcej osób zastanawia się, jakie scenariusze rozważa grecki rząd w kwestii wpuszczania obywateli innych państw na swoje terytorium. Wydarzenia ostatnich dni może nieco przybliżą grecki punkt widzenia.

W ubiegłym tygodniu grecki premier Kyriakos Mitsotakis w liście do przewodniczącej komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przedstawił pomysł o wprowadzenie ogólnounijnego świadectwa szczepień przeciwko COVID-19, które ułatwiłoby jak najszybsze swobodne podróżowanie osobom, które przyjęły szczepionkę.

Podróżowanie w 2021

Dokument ten miałby obejmować wszystkie państwa członkowskie UE oraz znaleźć zastosowanie we wszystkich środkach transportu. Jego nadrzędnym celem byłoby przywrócenie jak najszybszego swobodnego przemieszczania się po strefie Schengen bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Premier podkreślił, że w krajach takich jak Grecja, które są uzależnione od turystyki, konieczne jest rozwiązanie tej kwestii przed sezonem letnim. Mitsotakis uważa, że dzięki wprowadzeniu takiego swoistego „paszportu”, aktywność turystyczna tego lata byłaby znacznie lepsza.

Stanowiska poszczególnych krajów są w tej kwestii podzielone. Duża część krajów, w tym Polska, popierają ten pomysł, niektóre zaś krytykują ewentualne wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowa Organizacja Turystyki zdaje się także przychylnie oceniać pomysł greckiego premiera. Zgodnie z zamieszczonym komunikatem wypracowanie wspólnych standardów i procedur będzie kluczem do bezpiecznego #RestartTourism.

Pomysł greckiego premiera jest popierany także przez greckich hotelarzy, którzy wzywają do wspólnej strategii w zakresie podróży i turystyki. Tym bardziej, że jak mówił przewodniczący Greckiej Federacji Hotelarzy, Grigoris Tasios, Unia Europejska jeszcze nie opracowała wspólnego planu przemieszczania się ludzi pomiędzy krajami europejskimi. Poparcie branży zdaje się być zrozumiałe, ponieważ sezon z każdym dniem przybliża się, a według Tasiosa w hotelach jest niewiele rezerwacji na 2021 rok, zwłaszcza miesiące wiosenne. Oczywiście jest to prawdopodobnie związane także ze zmianą przyzwyczajeń konsumentów, którzy już w obecnej sytuacji nie rezerwują wycieczek z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Propozycja Mitsotakisa ma znaleźć się w porządku obrad telekonferencyjnych przywódców UE już 21 stycznia.

Podróżowanie w 2021

Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie: czy propozycja Mitsotakisa oznacza, że osoby, które z jakiegoś powodu, nie poddadzą się szczepieniu lub po prostu zaplanowany termin ich szczepienia jest odległy, będą miały uniemożliwiony w tym roku wjazd na teren Grecji? Jest to z pewnością kwestia, która będzie interesować wiele osób.

Aby przybliżyć w tej kwestii stanowisko Grecji przytoczymy tu wypowiedź tamtejszego ministra turystyki Charisa Theoharisa, który zdecydowanie wykluczył taką możliwość. Jak powiedział „w żadnym wypadku zaświadczenie o szczepieniach nie stanie się warunkiem wyjazdu do naszego kraju”. Theoharis wyjaśniał, że propozycja premiera Grecji ma na celu jedynie osiągnięcie porozumienia i wypracowania jednego zestawu protokołów zdrowotnych na terenie całej Unii. Minister Turystyki przyznał, że świadectwa szczepień oraz szybkie testy to dwa narzędzia, które mogą umożliwić mobilność w tegorocznych wakacyjnych podróżach. Osoby posiadające świadectwo szczepień miałyby możliwość natychmiastowego wjazdu do Grecji. Jednakże osoby, które nie będą posiadały takiego szczepionkowego paszportu, musiałyby liczyć się z koniecznością wykonania testu wykrywającego wirusa.

Gosia,  data_2021-01-16 19:09:08 2021-01-16 19:09:08
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość dodekanezowiec
2021-01-18 11:14:56

Więc znów utrudnicie...

Mam nadzieję zatem, że Kanary będą łaskawsze. Nie jestem 70+ więc szczepionki do lata nie doczekam. Bo jak nie szczepienie, to pewnie test. Dla Niemca 50 euro, dla Polaka 500 pln. Danke szyn. 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-01-18 11:21:03

My utrudnimy? :D Serio sądzisz że to nasza robota?

 gość}
gość dodekanezowiec
2021-01-18 13:10:24

Wy, Grecy

Wy, Grecy utrudnicie - o to chodziło. 

 gość}
gość PiotrWie
2021-01-18 16:16:33

Osobiście wątpię. Jesienią test był wymagany wcześniej niż do Grecji - wtedy gdy w Grecji jeszcze testowano wybrane osoby na lotnisku.

 gość}
gość PiotrWie
2021-01-28 08:29:12

Wczoraj premier Hiszpanii powiedział że serdecznie zaprosi turystów zagranicznych gdy ilość zaszczepionych Hiszpanów przekroczy 70%, co biorąc pod uwagę możliwości produkcyjne szczepionki nastąpi prawdopodobnie we wrześniu, może październiku. Tak więc przynajmniej póki co prawdopodobnie jesienią

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-01-28 13:38:20

Tak, też o tym czytaliśmy.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157678182657551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Małgorzata Lipiec: Bajka. Wygląda na odcięte od świata. I chyba to jest najlepsze
gość dodekanezowiec: Zresztą Lampedusa to jedno z niewielu miejsc we Włoszech które urokiem i klimatem może konkurować z wyspami greckimi... Ale zważywszy na inny "klimat" tego miejsca to ja już wolę np. Chrissi...  
Oc Morin: Floriane Brd est ce que tu te rappelles ????
Mariusz Bart: U mnie, mimo przeolbrzymiej miłości do Krety, wygrywają pomidory na Sycylii ;)
gość Andy: O rany!jak tam pusto i smutno! i jeszcze ta muzyka pogrzebowa.....To było takie cudne miejsce....
Janina Korejwo: Wspaniałe, a jeszcze bardzo lubiłam pierożki z dziką borta i szpanakopita, pozdrawiam.
Małgorzata Kobyłka: Cudne miasteczko.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera