Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.
Booking.com

Plakias - zagrożony klif Gonates na plaży Paligremnos

Plakias to jedna z niewielkich miejscowości położonych na południowym wybrzeżu Krety. Od dekad ceniona jest ona szczególnie przez turystów indywidualnych, którzy bardzo chętnie wybierają ją nie tylko jako miejsce wypoczynku. Plakias doskonale sprawdza się również jako baza wypadowa do innych okolicznych atrakcji, wśród których warto wspomnieć choćby plażę Preveli. Niestety w ostatnich latach popularność ta zauważona została przez biura podróży oraz różnego rodzaju inwestorów. W samym Plakias budowane są kolejne hotele i pensjonaty oraz pojawiają się zapowiedzi kolejnych inwestycji. Szczególnie głośno zrobiło się wokół projektu zabudowy okolicy sławnego klifu Gonates znajdującego się na końcu plaży Paligremnos.

Klif Gonates

Chociaż pewnie niektórzy z Was mogą pomyśleć, że przecież to nie pierwszy i nie ostatni hotel, jaki będzie budowany w tej okolicy, to jednak w tym przypadku planowane położenie tej inwestycji (oznaczonej na zdjęciu czerwonym prostokątem) mogłoby w istotny sposób wpłynąć na tamtejszy krajobraz oraz środowisko naturalne. Klif Gonates to najbardziej charakterystyczny punkt w Plakias, często pojawiający się na pocztówkach oraz uwieczniany na zdjęciach wykonywanych przez turystów. Miejsce to jest tak charakterystyczne, że bez problemu znajdziecie jego opisy w internecie (w tym również i na naszej stronie).

Jednym z atutów klifu Gonates jest to, że do dzisiejszych czasów dotrwał on w swoim naturalnym stanie. Tylko erozja oraz miliony lat dzielących go od czasu powstania wpłynęło na jego współczesny wygląd. Niestety planowana inwestycja położona powyżej klifu Gonates przekreśliłaby znaczenie tych atutów.

Chociaż staramy się podchodzić ze zrozumieniem do tego, że Kreteńczycy mają prawo czerpać korzyści wynikające z prawa własności do swojej ziemi, to jednak nam osobiście propozycja lokalizacji tej inwestycji wydaje się wręcz kuriozalna i zupełnie nie do zaakceptowania. Budowa nowego obiektu turystycznego dokładnie w tym miejscu nie tylko całkowicie zmieniłaby unikalny krajobraz tego półwyspu, ale i również bezpowrotnie zniszczyła jego naturalne piękno.

Na szczęście na rozgłos i kontrowersje pojawiające się wokół planów zabudowy rejonu plaży Paligremnos nie pozostały głuche instytucje państwowe na Krecie. W ostatnich dniach listopada Rada Architektoniczna w Rethymno, po konsultacjach z naukowcami skupionymi wokół Uniwersytetu Krety oraz Muzeum Historii Naturalnej, wydała negatywną opinię na temat tej inwestycji. Pracownicy tej instytucji ocenili, że budowa trzech budynków w proponowanej lokalizacji „spowodowałaby nieodwracalne szkody, które zdecydowanie zmienią bardzo ważny i charakterystyczny, światowej klasy krajobraz”.

Klif Gonates

Przy okazji tej bulwersującej sprawy pojawiły się także pytania: dlaczego ten unikalny rejon Krety wciąż nie znajduje się pod szczególną ochroną? Według pana Fasoulasa (Φασούλας), dyrektora Muzeum Historii Naturalnej Krety jest to tym bardziej dziwne, że Paligremnos wraz z klifem Gonates znajduje się nawet w „Atlasie Geologicznych Zabytków Morza Śródziemnego”. O znaczeniu tego miejsca niech świadczy także to, że każdego roku odwiedzane jest przez wielu uczniów szkół geologicznych przyjeżdżających tu także spoza Grecji. Pan Fasoulas podkreśla także, że miejsce to ma także dużą wartość historyczną, choćby ze względu na działalność wydobywczą, jaka była tu prowadzona w dawnych czasach.

Mamy nadzieję, że kontrowersje, jakie spowodowała ta inwestycja przyśpieszą prace legislacyjne związane z ochroną tego wciąż dzikiego zakątka w Plakias. Być może lokalnym władzom w końcu uda się uchwalić studium planowania przestrzennego, w którym już od lat 80-tych rejon Paligremnos wraz z klifem Gonates jest obszarem wyłączonym z możliwości zabudowy.

Piotrek,  data_2019-12-12 19:25:23 2019-12-12 19:25:23
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Karina Hadyś
Karina Hadyś
2019-12-12 18:54:07

Uff, dobrze że jednak do tego nie dojdzie. Plakias ogromnie by straciło, a jest tam tak pięknie.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-12-12 19:48:23

Raczej można spodziewać się tego, że "inwestor" łatwo się nie podda. Na pewno będziemy monitorować tę sprawę.

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2019-12-12 19:05:37

Ktoś tam chyba nie ogarnia

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-12-12 19:46:54

Dana, biznesy....

 Rafał Piotr Matysiak
Rafał Piotr Matysiak
2019-12-12 20:48:19

To by była tragedia :(

1
 Hanna Rutkowska
Hanna Rutkowska
2019-12-12 21:29:09

Mój mąż tam się wspinał

1
 Kasia Chrobry
Kasia Chrobry
2019-12-12 23:01:44

Biedna KRETA

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156682466717551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Grzegorz Filip: Ktoś sie doczytał co do możliwości przylotu z innych krajów dla obywateli Polski? mam lot 22 z Szwajcarii do ktorej lecę 17.
Gosia | crete.pl : Tak, na Krecie też rośnie liczba zachorowań. Nie tak drastycznie jak na przykład w Attyce ale jednak ostatnio codziennie pojawiają się nowe zachorowania. Czyli w porównaniu z lockdownem jest więcej zachorowań i są wykrywane kilkukrotnie częściej. Aktualnie na Krecie jest 33 aktywnych zachorowań i są one rozsiane po całej wyspie. (...)
gość kkckasia: W dzisiejszej prasie w Polsce przeczytałam, że w Grecji padł rekord zakażeń i są złe wieści dla turystów.... oczywiście w artykule piszą o Grecji jako całości, stąd moje pytanie - czy na Krecie coś się zmienia? czy przybyło zakażeń na wyspie?  pozdrawiam 
Patrycja Jurczyk: Zdążę do października?...
Kinga Lademann: I będzie chyba coraz trudniej ? Jeszcze chwila i będą dla nas zamykać granice.. Trzeba szybko walizki pakować
Anna Jerzmanowska: 
Anna Jerzmanowska: 
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera