Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

„Taniec” z Richterem na Krecie - ponad 90 trzęsień ziemi w 80 godzin

Zaledwie dwa tygodnie temu informowaliśmy Was o trzęsieniu ziemi, które dało znać o sobie w rejonie zachodniej Krety. Tymczasem w miniony weekend w przeciągu 80 godzin w zachodniej części wyspy odnotowano aż 90 drgań sejsmicznych. Rozchodziły się one z tego samego obszaru znajdującego się w strefie morskiej około 30 km na południowy zachód od Sfakii.

Aktywność sejsmiczna zaczęła się w zeszły piątek i trwała przez cały weekend aż do wczorajszego popołudnia. Nie były to silne trzęsienia, trzy z nich miało siłę około 4,5 w skali Richtera, pozostałe odnotowane drgania były zdecydowanie słabsze. Niemniej jednak sekwencja wibracji o tak nasilonej częstotliwości w tak krótkim czasie wzbudziła pewne zaniepokojenie sejsmologów.

Trzęsienia ziemi

Naukowcy wyrażają się jak na razie dość powściągliwie, gdyż sami nie wiedzą czy to zwykła sekwencja średnich trzęsień ziemi, czy też aktywność zwiastująca silniejsze zjawisko. Jest jeszcze za wcześnie aby wyciągać jakiekolwiek wnioski.

To co martwi sejsmologów najbardziej to właśnie obszar, w którym te wstrząsy następują. Kreta jest położona w centralnej części greckiego łuku sejsmicznego, który jest obszarem o dużej aktywności. Wzdłuż wybrzeży południowej Krety, od Paleochory do Sfakii, występuje duży uskok tektoniczny, jednak dane wskazują, że to najprawdopodobniej nie on powoduje te wibracje.

Serwisy informacyjne z tej okazji przypomniały o niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które 93 lata temu nawiedziło ten rejon Grecji. 26 czerwca 1926 roku trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera dotknęło Kretę, Rodos oraz wschodnią część obszaru Morza Śródziemnego.  Setki domów, kościołów i innych budynków zostało zniszczonych w Heraklionie oraz pozostałej części wyspy. W wyniku tamtej katastrofy domów zostało pozbawionych około 10 000 osób.

Od dłuższego czasu sejsmolodzy spodziewają się powtórzenia tak silnego zjawiska w tym rejonie. My jednak mamy gorącą nadzieję, że ziemia się “wytrzęsie” i znowu uspokoi.

[EDIT]

Wczoraj o 23:58 zanotowano kolejne trzęsienie ziemi o sile 5,4 w skali Richtera. Epicentrum miało miejsce na północny wschód od Agios Nikolaos na głębokości 80 km. Trzęsienie było odczuwalne w Agios Nikolaos, Paleokastro Lasithiou i Heraklionie.

Gosia,  data_2019-12-10 19:56:47 2019-12-10 19:56:47
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Artur Baranowski
Artur Baranowski
2019-12-10 19:18:29

Źle to wróży....

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-12-10 19:22:07

Sejsmolodzy mówią że nie została przekroczona czerwona linia. Bądźmy zatem dobrej myśli.

 Artur Baranowski
Artur Baranowski
2019-12-10 19:40:07

CRETE - Kreta Szereg wstrząsów wtórnych może zapowiadać armagedon....

 Wieska Kedzierska
Wieska Kedzierska
2019-12-10 19:35:12

Kreto kochana trzymaj się. Tylko tam wypoczywam

2
 Patrycja Jurczyk
Patrycja Jurczyk
2019-12-10 23:10:25

Nie. Ja muszę mieć gdzie wracać!

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156677433457551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Radek Radziszewski: Byliśmy od 3 lipca do 13 lipca. Ciepło tanio pusto. Na Krecie byłem chyba po raz 10 i w tym roku najlepiej było
Marcin Greszkiewicz: tylko kolo 5tys wlochow? w Falasarnie to prawie tylko wlosi i polacy byli
Adam Wyspiański : Jacek Gola - Czy wystarczył jeden kod QR dla całej rodziny??? Ja mam wylot z Wrocławia jak Wy 14.08. Lecę z żoną i z dwójką dzieci. (...)
Rita Zalińska: Jesteśmy teraz w Sougii. Zauważalne jest, że spora większość turystów to Grecy, czyli turystyka wewnętrzna. Spokojnie można przyjeżdżać, jest bezpiecznie i spokojnie.
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: moja ukochana Kreta
Roy Feuillade: My favourite airport
Anna Baranek: Ciekawe jak Chania
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera