Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2019 z perspektywy polskich biur podróży

Na łamach internetowego portalu Polskiej Izby Turystyki (www.pit.org.pl) ukazało się bardzo ciekawe opracowanie pt. Zwyczaje urlopowe Polaków - Zagraniczne wakacje Polaków 2019. Jest to swoisty raport podsumowujący ubiegłoroczny sezon urlopowy z perspektywy biur podróży. Na wstępie warto zauważyć, że podobnie jak w roku ubiegłym Grecja była najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych zagranicznych wyjazdów Polaków. Pozycję lidera udało się utrzymać, mimo silnej presji ze strony Turcji, która przez praktycznie cały sezon turystyczny toczyła zacięty bój o pierwsze miejsce.

Chania 2019Chania

W tym roku mniej więcej co czwarty turysta korzystający z usług biur podróży wybrał Grecję jako kierunek swoich wakacji. Z wypoczynku w tureckich hotelach skorzystało natomiast około 21% osób. W stosunku do ubiegłego roku różnica udziału w polskim rynku wyjazdów zorganizowanych dzieląca oba kraje wyraźnie się zmniejszyła. W głównej mierze jest to wynik bardzo zróżnicowanej dynamiki wzrostu. Z jednej strony silnie rosnąca pozycja Turcji, która zwiększyła liczbę turystów z Polski o ponad 36% oraz z drugiej strony wyraźnie malejąca popularność Grecji, która w tym roku przyciągnęła do siebie o blisko 20% mniej turystów z Polski.

Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że tendencja ta zostanie utrzymana w nadchodzącym roku. Po kilku zdecydowanie słabszych latach Turcja nie tylko na dobre wraca do katalogów biur podróży, ale również odbudowuje pozycję wakacyjnego kierunku w świadomości polskich turystów. Kraj ten doskonale wypełnia także zapotrzebowania na relatywnie tanie pobyty typu All Inclusive realizowane w hotelach kategoryzowanych na minimum cztery gwiazdki.

Oferta Turcji doskonale wpisuje się w preferencje polskich turystów, którzy w zdecydowanej większości oczekują, że wykupiony wyjazd będzie kompleksowym produktem. Jest to doskonale widoczne w danych, jakie zostały zaprezentowane przez PIT. W ubiegłym roku aż 81,2% wyjazdów sprzedanych za pośrednictwem polskich biur podróży posiadało wyżywienie typu All Inclusive. Z roku na rok maleje procentowy udział wyjazdów, w ramach których oferowane są tylko śniadania i obiadokolacje. W czasie tegorocznego sezonu wyżywienie typu HB dotyczyło tylko niespełna 12% sprzedanych wycieczek.

Pogłębianie się tego trendu nie jest czymś zaskakującym. Zmniejszająca się ilość osób korzystających z opcji pozostałych opcji wyżywienia to z pewnością zasługa rosnącej dostępności tanich lotów do typowo wakacyjnych destynacji. Osoby wykazujące dużo większą samodzielność w poznawaniu regionalnych smaków to pewnie w zdecydowanej większości osoby, które obecnie same komponują swoje wakacyjne wyjazdy.

Chania 2019Chania

Raport przygotowany przez PIT potwierdził również, że w chwili obecnej w szczycie wakacyjnych wyjazdów nie można wskazać miesiąca, który jest szczególnie preferowany przez turystów. W okresie od czerwca do września rozpiętość procentowa udziałów mieści się w przedziale od 23 do 27%. W tym miejscu warto podkreślić tylko, że wrzesień jest prawie tak samo popularny wśród turystów jak lipiec. Wyraźnie widać, że definicja niskiego sezonu obejmuje obecnie takie miesiące jak: maj czy też październik.

Na koniec warto podkreślić, że pomimo słabnącej pozycji Grecji na polskim rynku wyjazdów zorganizowanych, Kreta wciąż utrzymuje drugą pozycję spośród najpopularniejszych regionów i miejscowości. W tym roku podobnie jak w ubiegłym wyprzedzona została tylko przez Riwierę Turecką.

Raport, który stał się źródłem opracowania opublikowanego przez PIT, przygotowany został na podstawie danych, jakie zebrane zostały przez trzech największych multiagentów internetowych: fly.pl, travelplanet.pl oraz wakacje.pl. W artykule źródłowym znajdziecie więcej szczegółowych informacji na temat preferencji polskich turystów. Warto tam zajrzeć, gdyż niektóre z nich mogą być przydatne przy dokonywaniu własnych wakacyjnych wyborów.

Piotrek,  data_2019-11-19 19:34:08 2019-11-19 19:34:08
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Jola Ostraszewska
Jola Ostraszewska
2019-11-19 18:50:05

Z prespektywy biur podróży. Fakt zaczynam być w tych 20٪ , którzy robią to indywidualnie, ale ... zawsze na Kretę

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-11-19 18:58:42

Tak, z perspektywy biur podróży. Dzięki gromadzonym przez nie statystykom może powstać taki raport, który pokazuje pewne tendencje i wybory ludzi.

1
 Bartosz Zacharski
Bartosz Zacharski
2019-11-19 19:56:00

I bardzo dobrze. Będzie więcej miejsca dla nas :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-11-19 20:46:40

Najważniejsze, że obecnie mamy szeroką możliwość wyboru. Każdy znajdzie miejsce dla siebie niezależnie od tego czy będzie turystą zorganizowanym czy też samodzielnym :)

1
 Jola Ostraszewska
Jola Ostraszewska
2019-11-20 04:57:11

Bartosz moje słowa

1
 Daria Tosta
Daria Tosta
2019-11-19 20:44:08

Kreta najlepsza

2
 Daniel Fik
Daniel Fik
2019-11-19 21:23:53

Bo "nasz"naród nie wie co najlepsze:)

 gość}
gość PiotrWie
2019-11-20 10:27:47

a my w tym roku oprócz Krety spróbowaliśmy innych wysp - Kreta jest duża i da się znaleźć miejsca gdzie nie docierają biura podróży, ale wyobraźcie sobie całą wyspę gdzie nie dociera turystyka zorganizowana - to jest dopiero inna bajka.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156626072857551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Urszula Margiewicz: Chcą nie mówię o Grecji tylko o innych, którzy wymyślają i robią wszystko żeby ludzi zatrzymać żebyśmy się nie odwiedzali. Ich ludzie nie interesują czy ludzie żyjący z turystyki będą mieli turystów mało czy wcale. Ważne ile ludzi in państw da się sterować. Kiedy zrozumiecie korony nie ma to propaganda.
gość PiotrWie: Póki co obostrzenia dotyczą pasażerów przybywających z danego kraju - niezależnie od obywatelstwa - ważny jest też okres pobytu w danym kraju. Nie będziesz ponad dwa tygodnie w Szwajcarii więc będą Cię obowiązywały ew. Zaostrzenia dla przybywających ze Szwajcarii i Polski. (...)
Grzegorz Filip: Ktoś sie doczytał co do możliwości przylotu z innych krajów dla obywateli Polski? mam lot 22 z Szwajcarii do ktorej lecę 17.
Gosia | crete.pl : Tak, na Krecie też rośnie liczba zachorowań. Nie tak drastycznie jak na przykład w Attyce ale jednak ostatnio codziennie pojawiają się nowe zachorowania. Czyli w porównaniu z lockdownem jest więcej zachorowań i są wykrywane kilkukrotnie częściej. Aktualnie na Krecie jest 33 aktywnych zachorowań i są one rozsiane po całej wyspie. (...)
gość kkckasia: W dzisiejszej prasie w Polsce przeczytałam, że w Grecji padł rekord zakażeń i są złe wieści dla turystów.... oczywiście w artykule piszą o Grecji jako całości, stąd moje pytanie - czy na Krecie coś się zmienia? czy przybyło zakażeń na wyspie?  pozdrawiam 
Patrycja Jurczyk: Zdążę do października?...
Kinga Lademann: I będzie chyba coraz trudniej ? Jeszcze chwila i będą dla nas zamykać granice.. Trzeba szybko walizki pakować
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera