Gournia - bezimienna osada

Uznaje się, że Gournia (gr. Γουρνιά) była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest ona obecnie jednym z niewielu miast odkopanych w tak dużym stopniu. W innych ważniejszych miastach archeolodzy koncentrowali się głównie na odkrywaniu zabudowy pałacowej, natomiast w Gourni oprócz pałacu zostały też odkryte zabudowania miejskie, domy mieszkalne i sieć dróg.

Gournia - widok ogólny

Miasto pustych naczyń

Pierwsze prace archeologiczne zostały rozpoczęte na początku XX wieku przez amerykańską archeolog Harriet Boyd Hawes. Niestety nie wiadomo jaka była pierwotna nazwa osady, a obecna pochodzi od nazw pustych naczyń, które tu zostały odnalezione. W wielu miejscach można jeszcze zobaczyć ich pozostałości, głównie przy wejściach do domów.


Na podstawie znalezionej ceramiki można uznać, że pierwsi mieszkańcy zaczęli się pojawiać w okresie późnego neolitu (około 3000 p.n.e.), a o tym że ten rejon był ciągle zamieszkiwany przez kolejne setki lat świadczą znaleziska ceramiki wykorzystywanej m.in. podczas pochówków. Pozostałości z tego wczesnego okresu nie pozostało zbyt wiele, ponieważ przed budową pierwszego pałacu w późniejszym okresie, teren został zrównany z ziemią i na nim zostały postawione nowe zabudowania.

Pojawienie się zabudowy pałacowej zmieniło organizację okolicznego społeczeństwa. Część wiosek została włączona do nowej osady, inni po prostu porzucali swoje wioski i przenosili się do Gournii. W tym czasie wielkość populacji wynosiła około 400 osób. Bliskość morza oznaczała dla osady możliwość rozwoju rybołóstwa oraz handlu morskiego. Położenie tuż przy najwęższym miejscu Krety umożliwiły Gourni kontakty z morzem Libijskim oraz Afryką. Zatem wśród mieszkańców Gournii dominowali handlarze, rzemieślnicy i rybacy.

Gournia plan wykopalisk

Ta znakomicie rozwijająca się osada została jednak zniszczona przez pożar i opuszczona około 1450 r. p.n.e.. Zniszczenia dotknęły zarówno okazały pałac jak i całe miasto. Gournię spotkał ten sam los jaki dotknął też inne minojskie centra na Krecie w tym czasie. Do dziś nie znamy przyczyny tych zniszczeń, na jej temat powstało wiele różnych teorii i dyskusji. Jedną z najbardziej prawdopodobnych  jest napaść zbrojna lub trzęsienie ziemi.

Po tych kataklizmach Gournia popada w ruinę i zapomnienie na około 50 lat, po czym ponownie odżywa i rozrasta się obejmując obszar 25 000 metrów kwadratowych podzielony na 7 dzielnic. Szacuje się że ówczesną Gournię zamieszkiwało około 4000 osób. Sam pałac stał się prawdopodobnie siedzibą okręgowego namiestnika, istnieją spekulacje iż być może należał do Minosa z Knossos, ale nie zostało to jednoznacznie potwierdzone (tak przynajmniej podaje jedno ze źródeł).

Gournia

Czas minojskiego pokoju

Miasto było skupione dookoła pałacu. Nie zostało ufortyfikowane co było normą w prehistorycznej Krecie, gdzie królował przecież “minojski pokój”. Dzięki temu, że odkryta została większa część miasta można poznać sieć dróg miejskich złożoną z dwóch dróg obwodowych oraz węższych ułożonych prostopadle do nich wspinających się na zbocza wzgórza, na którym położona była osada. Naturalnie te drogi nie były przystosowane do pojazdów kołowych, były zaś jedynie połączone z systemem odwadniania.

Domostwa, których pozostałości widzimy obecnie, były niewielkie i dość ciasno upakowane. Zazwyczaj były to magazyny, które znajdowały się na parterze i pozbawione były okien oraz na ogół drzwi, co sprawiało że ściany domów pełniły jednocześnie rolę murów i jednocześnie były zabezpieczone przed włamaniami. Pomieszczenia mieszkalne znajdowały się z reguły na pierwszej lub drugiej kondygnacji. Wejścia do nich prowadziły wprost z ulicy po schodach. Do magazynów dostawano się z poziomu pomieszczeń mieszkalnych, w których w podłodze była uchylana klapa oraz drewniane schody (lub drabina) prowadzące w dół. Pomieszczenia mieszkalne były zbudowane z cegieł, miały płaskie dachy dostosowane do południowego klimatu. Na dachach często był jeszcze zbudowany niewielki pokój, który mógł być wykorzystywany do spania podczas upałów w czasie letnich miesięcy.

Plan domu AC



Plan domu CF

Pod względem architektonicznym stwierdzono ścisłe podobieństwo między typem zabudowy miasta Gournia a współczesną kreteńską wioską, no może nieco mniej współczesną ;-). Dzięki odkopaniu ówczesnych budynków mieszkalnych światło dzienne ujrzały przedmioty codziennego użytku, jak choćby ceramika czy narzędzia  z brązu, narzędzia stolarskie.

W połowie XV w p.n.e. Achajowie podbili Kretę i przejęli zdobycze cywilizacji minojskiej. Dla ośrodków minojskich oznaczało to początek końca. Gournia zaczęła się powoli wyludniać aż ostatecznie w 1200 r. p.n.e została całkowicie opuszczona.





Wykopaliska można odwiedzać codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach od 8.30 do 15.00. Bilet wstępu na teren wykopalisk kosztuje 2€. Planując zwiedzanie Gourni należy koniecznie zabrać ze sobą okrycie głowy oraz butelkę zimnej wody, ponieważ słońce niemiłosiernie rozgrzewa kamienne pozostałości miasta powodując solidny skwar. Dodatkowym plusem dla miłośników wszelakich wykopalisk będzie to iż Gournia nie jest okupowana przez turystów tak jak inne większe ośrodki minojskie.

Gournia na Krecie

Jak dojechać

Wykopaliska archeologiczne w Gourni są położone na północnym wybrzeżu Krety zaledwie kilkaset metrów od malowniczej zatoki Mirambello, niemalże vis-a vis Ierapetry znajdującej się na przeciwległym wybrzeżu wyspy. Jeśli jedziemy z Istro w kierunku Pachia Ammos to ruiny Gourni są widoczne już bezpośrednio z Nowej Drogi Narodowej na niewielkim wzgórzu położonym po prawej stronie drogi.

Gournia - mapa dojazdu

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Malia
Malia

Malia

Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.

X
więcej
Kritsa
Kritsa

Kritsa

Kritsa to jedna z największych wsi na Krecie. W miejscowosci tej znajduje się bardzo dużo sklepów z wyrobami lokalnego rzemiosła.

X
więcej
Lasithi
Lasithi

Lasithi

Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.

X
więcej
Jaskinia Dikte
Jaskinia Dikte

Jaskinia Dikte

Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.

X
więcej
Panagia Kera
Panagia Kera

Panagia Kera

Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.

X
więcej
Stalida
Stalida

Stalida

Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego

X
więcej
Wąwóz Ha
Wąwóz Ha

Wąwóz Ha

Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.

X
więcej
Xerokambos
Xerokambos

Xerokambos

Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.

X
więcej
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.

X
więcej
Elounda
Elounda

Elounda

Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.

X
więcej
Lato
Lato

Lato

uiny starożytnego miasta LATO można odnaleźć w pobliżu uroczej miejscowości Krista położonej nieopodal Agios Nikolaos.

X
więcej
Gournia
Gournia

Gournia

Uznaje się, że Gournia była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest jednym z niewielu miast odkopanych w dużym stopniu.

X
więcej
Pałac w Zakros
Pałac w Zakros

Pałac w Zakros

Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.

X
więcej
Pałac w Malia
Pałac w Malia

Pałac w Malia

ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.

X
więcej
Moni Toplou
Moni Toplou

Moni Toplou

Moni Toplou (Μονή Τοπλού) zwany także jako The Great Monastery jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Mochlos
Mochlos

Mochlos

Mochlos to niewielka miejscowość położona mniej więcej w połowie drogi między Agios Nikolaos a Sitią.

X
więcej
Vai
Vai

Vai

O Vai zrobiło się głośno, gdy w latach 70-tych na tle palmowego gaju nakręcono reklamę kokosowych batoników Bounty.

X
więcej
Spinalonga
Spinalonga

Spinalonga

Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie.

X
więcej
Trypitos
Trypitos

Trypitos

Gdy na cypel znajdujący się obok Sitii wkraczał ciężki sprzęt nikt nie spodziewał się, że teren ten kryje w sobie ruiny helleńskiego miasta.

X
więcej
Richtis
Richtis

Richtis

Obfitość wody oraz cienia sprawiają, że nawet w szczycie sezonu turystycznego miejsce to jest pełne bujnej roślinności.

X
więcej
Chamaizi
Chamaizi

Chamaizi

Na szczycie stożkowatego wzgórza zwanego Souvloto Mouri odkryto pozostałości niezwykłej budowli o wyjątkowym owalnym kształcie.

X
więcej
Winiarnia Moni Toplou
Itanos
Itanos

Itanos

Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.

X
więcej
Roussolakos
Roussolakos

Roussolakos

Nieco ponad 2 km od Palekastro obok plaży Chiona znajduje się duże stanowisko archeologiczne zwane Roussolakos

X
więcej
Ierapetra
Ierapetra

Ierapetra

Ierapetra (Ιεράπετρα) to czwarte co do wielkości miasto Krety i zarazem największa miejscowość zlokalizowana w prefekturze Lassithi.

X
więcej
Diaskari - Green Beach
Diaskari - Green Beach

Diaskari - Green Beach

Plaża Diaskari znana również jako Green Beach znajduje się niespełna 3 km od Makry Gialos.

X
więcej
Koufonissi - rejs na wyspę
Koufonissi - rejs na wyspę

Koufonissi - rejs na wyspę

Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety.

X
więcej
Makry Gialos
Makry Gialos

Makry Gialos

Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie.

X
więcej
Sitia
Sitia

Sitia

Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.

X
więcej
Dom Napoleona
Dom Napoleona

Dom Napoleona

Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.

X
więcej
Zakros i Kato Zakros
Zakros i Kato Zakros

Zakros i Kato Zakros

Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia.

X
więcej
Moni Kapsa
Moni Kapsa

Moni Kapsa

Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.

X
więcej
Pachia Ammos
Pachia Ammos

Pachia Ammos

Pachia Ammos nie jest jednak typową zatłoczoną i gwarną miejscowością turystyczną, których nie brakuje na północy Krety.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152776744942551,10155429394092551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Fajstos, Festos, Φαιστός, Phaistos

Fajstos, Festos, Φαιστός, Phaistos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos. Odwiedzając różne pałace minojskie Krety nie sposób nie porównywać ich ze sobą, a w przypadku Fajstos porównanie go z najsłynniejszym minojskim Knossos narzuca się samo. W moim odczuciu wypada ono na plus dla pałacu w Fajstos.

Azoria

Azoria

Obecnie początki osadnictwa w tym miejscu datowane są na 1200 rok p.n.e. W późniejszym okresie, po 630 r. p.n.e Azoria rozwinęło się w niewielkie miasteczko, którego populacja jest szacowana na od 2 do 5 tysięcy osób.

Cmentarzysko w Armeni

Cmentarzysko w Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno. Jeśli spędzacie urlop w tych okolicach to warto przyjechać do tego ciekawego stanowiska archeologicznego. Chociaż zostało ono odkryte w 1969 roku przez Yiannisa Tzedakisa to jednak prace wykopaliskowe są prowadzone do dnia dzisiejszego.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Καλή Σαρακοστή ☺
Warto zobaczyć, byliśmy jest pieknie
Piękne miejsce.
Prace wykonane przez Evansa, tak bardzo kontrowersyjne, doprowadziły jednak do tego, że Pałac w Knossos jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem na Krecie. Pałac w Zakros czy nawet Fajstos, tak bardzo autentyczne, nie mogą się poszczycić taką popularnością. (...)
Niezapomniane wrażenia
Byłam, widziałam, poczułam moc tego miejsca
Warto zwiedzić.
Nádherná památka byla jsem tam 2x ❤️
gość PiotrWie : Już i na południu jest sporo ludzi - pamiętam puste plaże za Asterousią a w 2019 i w Tris Ekklisies i w Lentas a nawet na plażach Tripiti i Trachoulas było sporo ludzi.A na Serifos czy Kimolos byliśmy sami ewentualnie z jakąś drugą dwójką.
Zostaje mniej oblegane południe , ja pamiętam Kretę z przed 2 dekad i Balos gdzie prawie nie było ludzi :)
Taknpomyślałam, że pewnie trochę zatrzęsło... A wówczas nawet wykonane prace zabezpieczające nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Dobrze, że nikt nie ucierpiał
gość PiotrWie : My wybieramy się w maju na Ikarię. Tam czegoś takiego nie będzie jeszcze jakiś czas. Polecam wyspy na którym nie ma lotnisk międzynarodowych - chętni na takie resorty nie uznają podróży z przesiadkami. Np Serifos, Sifnos czy Astipaleę.  
Dobrze, że są miejsca gdzie udało się odsunąć te plany. Typu Plakias , Falassarna
To już nie będzie Kreta dzika i swojska. Będą tłumy i komercja.
Masakra
Pamiętam lekki chłód w porównaniu z upałem sierpniowym poza wąwozem i taką duszącą wilgoć
Ciekawe miejsce. Idąc tam , próbowaliśmy cofnąć czas, wyobrażając sobie wioskę w pełnym rozkwicie…
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera