Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Dostępność wąwozu Samaria w 2019 roku

Pewnie część z Was planuje lub nawet wręcz ma już zaplanowane swoje tegoroczne wyjazdy na Kretę. Z pewnością niektórzy na liście atrakcji jakie chcą zobaczyć w czasie pobytu na wyspie dopisali również przejście wąwozu Samaria. Jeśli jednak Wasz wyjazd na Kretę będzie przypadać w okresie wiosennym to powinniście w tym roku podchodzić do tych planów z bardzo dużą rezerwą. Jest sporo powodów, które przemawiają za tym, że tegoroczne otwarcie wstępu do wąwozu Samaria może być znacznie opóźnione.

Droga na Omalos
Droga na płaskowyż Omalos, źródło zdjęcia www.neakriti.gr

Oczywiście główny wpływ na tę sytuację miała tegoroczna zimowa pogoda na Krecie. Pani Maria Koziraki, która zajmuje się między innymi koordynowaniem funkcjonowania Narodowego Parku Samaria w wywiadzie udzielonym wczoraj dla portalu neakriti.gr powiedziała, że jednym z większych problemów jest zupełny brak wiedzy na temat tego w jakim stanie znajduje się szlak poprowadzony przez wąwóz. Można tylko domyślać się, że po tegorocznych ulewnych deszczach uszkodzenia infrastruktury parku są najprawdopodobniej znaczne. Przywrócenie pełnej funkcjonalności szlaku i przede wszystkim przywrócenie wymaganego poziomu bezpieczeństwa może potrwać znacznie dłużej niż w latach ubiegłych.

Wąwóz Samaria - szlak

Pani Maria Koziraki podkreśliła także, że bardzo trudne do określenia są zniszczenia jakie powstały w czasie ulewnych deszczy w sieci drogowej prowadzącej na płaskowyż Omalos. Sytuacja jest na tyle trudna, że w chwili obecnej "szukane są alternatywne trasy dojazdu, aby w ogóle dostać się tam i sprawdzić powstałe szkody". W wielu miejsca droga wygląda tak jak na zdjęciu ilustrującym ten artykuł. Przywrócenie przejezdności będzie wymagało przeprowadzenia długotrwałych prac z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu.

Płaskowyż Omalos to w chwili obecnej rejon, który jest praktycznie odcięty od pozostałej części Krety. Nie tylko nie ma tam możliwości dojazdu, ale również wstrzymane są dostawy prądu oraz nie działa infrastruktura telekomunikacyjna.

Do powyższych problemów trzeba również dopisać to, że w tym roku w górnych partiach gór Białych, zalega więcej śniegu niż w poprzednich latach. Można spodziewać się, że będzie on rozpuszczał się znacznie dłużej wpływając na podniesienie się poziomu wody strumienia przepływającego przez wąwóz.

Wszystko to sprawia, że określenie daty kiedy będzie możliwy wstęp do wąwozu jest bardzo trudne. Z pewnością mało realne jest utrzymanie tradycyjnego oficjalnego terminu otwarcia przypadającego na 1 maja. W swoich ocenach jeszcze bardziej powściągliwa jest pani Maria Koziraki, która twierdzi, że  w pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle w tym roku wąwóz Samaria będzie dostępny dla turystów.

Najnowsze wiadomości na temat otwarcia szlaku przez wąwóz Samaria znajdziecie w newsie: Planowana data otwarcia wąwozu Samaria w 2019 roku

Piotrek,  data_2019-03-02 17:45:48 2019-03-02 17:45:48
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Bartek
2019-03-03 17:07:07

Imbros

Czy z wąwozem Imbros może być podobny problem? Będę w połowie kwietnia na Krecie i mam nadzieję, ze Imbros będzie otwarty...

 Grzegorz Sprawka
Grzegorz Sprawka
2019-03-03 17:17:11

Magdalena

 Grzegorz Sprawka
Grzegorz Sprawka
2019-03-03 17:17:13

Magdalena

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-03-04 12:33:34

Imbros

Nie sądzę, aby ze szlakiem poprowadzonym przez wąwóz Imbros mogła być podobna sytuacja. To miejsce ma zupełnie inną charakterystykę i przede wszystkim przez dno tego wąwozu nie przepływa woda. Myślę, że w kwietniu będziesz mógł liczyć na dostępność tego szlaku.

 gość}
gość PiotrWie
2019-03-04 15:40:21

Też myślę że za miesiąc Imbros powinien być za miesiąc otwarty - woda przez niego wali tylko jak pada więc nawet jak naniesie gałęzi i zwalonych drzew to niewielkim nakładem sił da się usunąć - a ponieważ jest to wąwóz biletowany to będą się starać jak najszybciej go udrożnić - gorzej maże być z pobliskimi wąwozami gdzie nie ma biletów - Sfakiano czy Aradeną. No chyba że za kilka tygodni taki armageddon sie powtórzy - ale tego nie przewidzimy.

My też jedziemy w kwietniu - ale planujemy wschód a tam zdaje się były mniejsze ulewy tym razem.

 gość}
gość Bartek
2019-04-14 22:17:05

Imbros

Gdzie można sprawdzić czy wawoz Imbros jest już otwarty????

 gość}
gość Kasia
2019-09-11 20:50:57

Samaria

A ja mam pytanie, do kiedy jest otwarty wąwóz Samaria?

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2019-09-12 10:40:28

Decyzja o zamknięciu jest ściśle uzależniona od pogody i stanu technicznego szlaku. Zazwyczaj do drugiej połowy października można wchodzić do wąwozu. Jeśli jesienne deszcze nie są intensywne i nie zniszczą części szlaku to bywa że i do końca października.

Jednak we wrześniu i październiku mogą już zdarzać się czasowe zamknięcia szlaku ze względu na opady. Zazwyczaj o tym informujemy, jeśli podawana jest taka informacja.

 Łukasz Wroniszewski
Łukasz Wroniszewski
2019-10-02 06:44:06

Czy aktualne warunki na szlaku (stan wody + brak szkód) są dogodne do wędrówek?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-10-02 19:54:15

Łukasz, w ostatnich dniach nie było informacji o trudnościach, więc zakładamy że jest ok.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156058389422551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Zmieni się forma podawania posiłków. Jeśli hotel oferuje wyżywienie to nie będzie funkcjonować szwedzki stół. Potrawy będą nakładać pracownicy. Chodzi o to aby goście nie mieli kontaktu ze sztućcami i naczyniami w których wykładane jest jedzenie. Wszystko będzie ze pleksi. Na basenie leżaki muszą być szerzej rozstawione i dezynfekowane po każdym kliencie. Zmniejszy się przez to liczba miejsc, zwiększą kolejki chętnych. (...)
Przemysław Przybylak: Byliśmy tam coś pięknego -zwiedzilismy oczywiście Spinalonge i Agios Nikolaos
Ann Claydon: Thank you I ❤️ Elounda
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: tutaj miałam spędzić swoją 10 rocznicę ślubu ❤
Barbara Chudy: To przez to ze zamknęli się przed nami.Bali sie Polaków ? To dobrze im tak ,
Kate Stash: Barbara
Anna Boruk: Anna Radziun
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt