Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Ślady praludzi na Krecie

W zeszłym tygodniu zarówno w światowych, jak i w polskich mediach, pojawiła się sensacyjna informacja o tym, że na Krecie zostały odkryte ślady praludzi pochodzące sprzed 5,7 mln lat. Skamieniałe tropy pozostawiła istota poruszająca się na dwóch nogach. Odkrycie tych niezwykłych śladów to w dużej mierze zasługa polskiego naukowca Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Ślady praczłowieka
 Zdjęcie śladów - źródło www.sciencedaily.com / Andrzej Boczarowski

Historia tego odkrycia ma swoje początki w 2002 roku, kiedy podczas swoich wakacji na Krecie, Gerard Gierliński zauważył płaskie skalne wybrzeże, na którym znajdowały się odciski stóp. Zaintrygowany tym znaleziskiem po ośmiu latach wrócił on w rejon wybrzeża w miejscowości Trachilos. Tym razem jednak zabrał w to samo miejsce Grzegorza Niedźwiedzkiego, który obecnie pracuje na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Badając pozostawione ślady naukowcy doszli do zaskakujących ustaleń.

Jednym z ważniejszych aspektów tego odkrycia jest to, że chociaż utrwalone ślady nie pozostawił osobnik należący do gatunku Homo Sapiens, który wyewoluował znacznie później, to jednak istota ta posiadała stopy o przeciwstawnych dużych palcach. Układ palucha, wykluczający sprawne chwytanie, co pozwala twierdzić, że odciski odkryte na Krecie należą do naszych przodków.

Ze względu na szacowany wiek pozostawionych śladów, odkrycie to może być rewolucyjne dla współczesnej nauki oraz do pewnego stopnia podważać dominującą obecnie teorię, wedle której człowiek wyewoluował w Afryce.

W najbliższy wtorek odbędzie się konferencja rzecznika prasowego Państwowego Instytutu Geologicznego. Spotkanie to ma być w całości poświęcone właśnie temu odkryciu.

Więcej informacji na temat tego znaleziska możecie przeczytać w artykule: "Possible hominin footprints from the late Miocene (.c 5.7 Ma) of Crete?", który został opublikowany w najnowszym wydaniu "Proceedings of the Geologists Association". Artykuł ten jest również dostępny oniline pod adresem: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S001678781730113X

Gosia i Piotrek,  data_2017-09-04 19:53:07 2017-09-04 19:53:07
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Anna Uściło
Anna Uściło
2017-09-04 22:21:26

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154811788847551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Łukasz Polański: Wszędzie powinien wejść ten przepis, lato ciepło, sama przyjemność zjeść kolację czy obiad na świeżym powietrzu, ale się nie da bo Ci usiądzie obok dziad z baba co dosłownie palą na zmianę on kończy ona zaczyna i gdzie tu przyjemność z jedzenia w takich sytuacjach :/
Krzysztof Klamann: Grecy kochają palić, musiało boleć. Ale faktycznie jarają wszedzie I niepalacym trochę tam ciężko.
Mariola Dudzinska: W końcu coś się dzieje zakaz palenia
Anne Passera: Belle chapelle bien placée il faut la mériter pour y arriver
Joanna Tissaoui: To miejsce odmieniło moje zycie
Viola Viola Viola: 
Katarzyna Pakos: 
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt